Kanserden Korkma Facebook Sayfası Kanserden Korkma Twitter Sayfası Rss
Sitemizin Arşiv Bölümündesiniz.
Yazı Zamanı
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
akcigerkanserihastalarinanelertavsiyeedilir

Akciğer Kanseri Hastalarına Neler Tavsiye Edilir?

İnsanlarda en sık görülen kanser türü akciğer kanseridir. Akciğer kanseri erken tedavi edildiğinde kurtulma şansı büyüktür. Ancak çoğunlukla akciğer kanseri ilerlediği aşamalarda fark edildiğinden iyileşmemekte ya da süreç uzamaktadır. Bu kanser türü çoğunlukla erkeklerde görülür, ancak son yıllarda kadın akciğer kanseri olan hastaların sayısında da ciddi bir artış olmuştur. Akciğer kanserinin en önemli nedeni sigaradır. Kadınlarda da sigara içenlerin sayısının artması bu hastalığın görülme sıklığını, kadınlarda da artırmıştır. Bu nedenle öncelikle yapılması gereken şey sigaranın hayatta çıkarılmasıdır. Bundan sonra yapılması gerekense, bağışıklık sistemini güçlendirecek şekilde beslenmektir. Özelikle yeşillikler sofralardan eksik edilmemelidir. Bol bol yeşil salata tüketilmelidir. Bu kapsamda ısırgan otu öncelikli tercih olmalıdır. Sebze ve meyveler mutlaka yenmeden önce elma sirkesinde yıkanmalıdır.

Yorum Yok
Yazı Zamanı
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
insandakanserinolusmavetedavisureci

İnsanda Kanserin Oluşma ve Tedavi Süreci

Dünyada bugüne kadar on milyonlarca insanı pençesine almış ve tamamı ile kurtulma ve korunma yolu henüz bilinemeyen hastalıklardan kanser modern çağın illeti olmayı sürdürmektedir. Tüm kanser hastalıkları oluşma yolu açısından birbirine benzer. Vücutta herhangi bir sebepten mutasyona uğramış hücrelerin, immün sistem tarafından yok edilemeyip kontrolsüz olarak çoğalması sebebiyle oluşan kanser hastalıkları akciğer ve beyin gibi hayati organlara etki ettiğinde çoğu zaman tedavi edilemez boyutta olabilmektedir.

Kanserin oluşması en başta tümör ve urlar ile başlar. Bu zararlı oluşumlar bir araya toplanan ve yayılarak büyüyen milyarlarca kanser hücresinden başka bir şey değildir. Bazı türlerde tümör tek bir yerde kalırken bazı durumlarda ise metastaz denilen olay ortaya çıkarak lenf ve kan dolaşımı aracılığı ile vücudun diğer bölgelerine de sıçrayabilirler.

Yorum Yok
Yazı Zamanı
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
radyoterapinedir

Radyoterapi Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? Yan Etkileri ve Olumlu Yönleri Nelerdir?

Radyoterapi (Işın Tedavisi), kanser hastalıkları tedavisi için kullanılan en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Fakat birçok uygulamada olduğu gibi radyoterapi tedavisi de farklı yan etkilere neden olarak hastanın yaşamını ve tedavisini istenmeyen yönde etkileyebilmektedir.

Radyoterapi, radyasyon tedavisi anlamını taşımaktadır. Uzun yıllar önce radyoaktif ışınların bulunması ile beraber radyasyon, tıp alanında teşhis ve hastalığın tedavisi için yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. radyoterapi yöntemi, kanserli dokuların gelişmesini, çoğalmasını ve diğer dokulara zarar vermesini önlemek amacı ile uygulanan bir yöntemdir. Birçok vakada radyoterapi oluşan tümörü tam anlamı ile yok edebilen bir tedavidir. Bu uygulama tek olarak uygulanacağı gibi operasyon öncesi ve kemoterapi tedavisi ile de bir arada kullanılabilmektedir. Radyasyonun sakıncaları hakkındaki yaygın düşüncelere rağmen radyoterapi ile kanser hastalarının tedavi sürecinde önemli başarılara imza atılmıştır ve halen de devam etmektedir.

Radyoterapi tedavisinde en yaygın düşünce radyasyonun sağlıklı dokularda hasar oluşturması yönündedir. Fakat gelişen teknolojik olanaklar ile sağlam dokuları zarar vermeden korumak mümkündür.

Yorum Yok
Yazı Zamanı
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
kansertedavisindeteknolojikyontemlernelerdir

Kanser Tedavisinde Teknolojik Yöntemler Nelerdir?

Kanser hastalığı bütün dünya genelinde önemi giderek çoğalan ve hayati önem taşıyan sağlık problemi olarak hafızalara kazınmaktadır. Yapılan araştırmalara göre dünyada var olan her 250–350 insandan bir tanesi kanser hastalığına yakalanmakta ve ülkemizde de ölüm nedenleri arasında sayılan hastalıkların dördüncü sırasında yer almaktaydı. Fakat son yıllarda kalp hastalıklarından sonra geldiği, yani ikinci sırada yer aldığı görüldü.

Kanser tedavileri hastaları yıpratabilen ve alınan ilaç tedavisi ile bedenlerin yorulabileceği uzun tedavi süreçlerini kapsayabilmektedir. Bu açıdan tıp her gün araştırmak yapmakta, geldiği son noktada kanser tedavisinde yeni teknolojik tedaviler hizmete sunmaktadır. Altı çizilecek en önemli konu kanserin erken safhada teşhis edilmesidir. Tüm organlara dağılım olduğu takdirde kanser hastalığının etkisi büyümekte ve şifası daha zor olabilmektedir.

Yorum Yok
Yazı Zamanı
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
mesanekanseri

Mesane Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Genel olarak mesane kanseri en yaygın türlerinden birisidir. Neden kaynakladığı tam olarak bilinmeyen mesane kanseri genel de kadınlara oranla daha yaygın olarak erkekleri etkilemektedir. Çoğunlukla bu hastalık da sık olarak rastlanan formu (TCC) yani idrar yollarında mevcut olan transitional cell carsinoma’dır. Genellikle bu durumlar mesane kanserinde yaygın olarak görülmektedir.

Mesane Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Çoğunlukla idrar yapmada zorluk ve kan gelmesi, pelvik de meydana gelen sancılar en sık görülen belirtileridir. Genel olarak kırk yaşın altındaki kişilerde mesane kanserine rastlama olasılığı çok nadirdir. Mesane kanseri en yaygın olarak sigara kullananlarda, boya işinde uğraşanlarda, kimya-plastik sanayide çalışan kişilerde rastlama olasılığı daha yüksektir. Genellikle idrar yollarında sık olarak yenilenen hastalıklar, eğer böbreklerinde taş rahatsızlığı söz konusu ise bu vakaların sonucunda ilerleyen zamanlar içersinde mesane kanserine yakalanma olasılığı oldukça yüksek olmaktadır. Ancak idrar yaparken kan gelmesi çok ciddi bir durumdur. Bu nedenle kesin bir araştırılma yapılması gereklidir.

Yorum Yok
Kanserden Korkma Facebook Sayfası Kanserden Korkma Twitter Sayfası Rss
KanserdenKorkma.org 2012 © Her Hakkı Saklıdır.
Kanserden Korkma Destek