Kanserden Korkma Facebook Sayfası Kanserden Korkma Twitter Sayfası Rss
Sitemizin Arşiv Bölümündesiniz.
Yazı Zamanı
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Kanserde Erken Teşhisin Önemi Nedir?

Kanser tüm dünyada en tehlikeli hastalıklar listesinde en başta gelmektedir. Kanserin çok farklı çeşitleri bulunmaktadır. Ülkemizde kadınlarda en çok görülen kanser türü meme kanseri ve rahim ağzı kanseridir. Erkeklerde ise en çok rastlanan kanser türü prostat kanseridir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda yani toplamda ülkemizde en çok rastlanan kanser türü ise kalın barsak kanseridir. Kanser tedavilerinde en önemli konu erken tanıdır. Erken tanı çoğu zaman hastalığa zamanında müdahale şansı verir ve bu sayede hastalığı yenmek çok daha kolaylaşır.

Kadınlarda ve erkeklerde kansere yakalanma yaş ortalamaları nelerdir?

Kadınlarda en çok görülen meme kanseri riski 35 ile 40 yaşları arasında ortaya çıkmaya başlar. Bu yüzden 35 yaşından sonra her yıl kontrole gitmek hastalılara erken tanı konabilmesi bakımından önem taşır. Rahim ağzı kanseri riski ise 25 yaşından itibaren başlamaktadır. 25 yaşından itibaren her yıl smear testi yaptırmak gerekmektedir.

Yorum Yok
Yazı Zamanı
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Akciğer Kanseri Hastalarına Neler Tavsiye Edilir?

İnsanlarda en sık görülen kanser türü akciğer kanseridir. Akciğer kanseri erken tedavi edildiğinde kurtulma şansı büyüktür. Ancak çoğunlukla akciğer kanseri ilerlediği aşamalarda fark edildiğinden iyileşmemekte ya da süreç uzamaktadır. Bu kanser türü çoğunlukla erkeklerde görülür, ancak son yıllarda kadın akciğer kanseri olan hastaların sayısında da ciddi bir artış olmuştur. Akciğer kanserinin en önemli nedeni sigaradır. Kadınlarda da sigara içenlerin sayısının artması bu hastalığın görülme sıklığını, kadınlarda da artırmıştır. Bu nedenle öncelikle yapılması gereken şey sigaranın hayatta çıkarılmasıdır. Bundan sonra yapılması gerekense, bağışıklık sistemini güçlendirecek şekilde beslenmektir. Özelikle yeşillikler sofralardan eksik edilmemelidir. Bol bol yeşil salata tüketilmelidir. Bu kapsamda ısırgan otu öncelikli tercih olmalıdır. Sebze ve meyveler mutlaka yenmeden önce elma sirkesinde yıkanmalıdır.

Yorum Yok
Yazı Zamanı
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

İnsanda Kanserin Oluşma ve Tedavi Süreci

Dünyada bugüne kadar on milyonlarca insanı pençesine almış ve tamamı ile kurtulma ve korunma yolu henüz bilinemeyen hastalıklardan kanser modern çağın illeti olmayı sürdürmektedir. Tüm kanser hastalıkları oluşma yolu açısından birbirine benzer. Vücutta herhangi bir sebepten mutasyona uğramış hücrelerin, immün sistem tarafından yok edilemeyip kontrolsüz olarak çoğalması sebebiyle oluşan kanser hastalıkları akciğer ve beyin gibi hayati organlara etki ettiğinde çoğu zaman tedavi edilemez boyutta olabilmektedir.

Kanserin oluşması en başta tümör ve urlar ile başlar. Bu zararlı oluşumlar bir araya toplanan ve yayılarak büyüyen milyarlarca kanser hücresinden başka bir şey değildir. Bazı türlerde tümör tek bir yerde kalırken bazı durumlarda ise metastaz denilen olay ortaya çıkarak lenf ve kan dolaşımı aracılığı ile vücudun diğer bölgelerine de sıçrayabilirler.

Yorum Yok
Yazı Zamanı
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Radyoterapi Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? Yan Etkileri ve Olumlu Yönleri Nelerdir?

Radyoterapi (Işın Tedavisi), kanser hastalıkları tedavisi için kullanılan en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Fakat birçok uygulamada olduğu gibi radyoterapi tedavisi de farklı yan etkilere neden olarak hastanın yaşamını ve tedavisini istenmeyen yönde etkileyebilmektedir.

Radyoterapi, radyasyon tedavisi anlamını taşımaktadır. Uzun yıllar önce radyoaktif ışınların bulunması ile beraber radyasyon, tıp alanında teşhis ve hastalığın tedavisi için yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. radyoterapi yöntemi, kanserli dokuların gelişmesini, çoğalmasını ve diğer dokulara zarar vermesini önlemek amacı ile uygulanan bir yöntemdir. Birçok vakada radyoterapi oluşan tümörü tam anlamı ile yok edebilen bir tedavidir. Bu uygulama tek olarak uygulanacağı gibi operasyon öncesi ve kemoterapi tedavisi ile de bir arada kullanılabilmektedir. Radyasyonun sakıncaları hakkındaki yaygın düşüncelere rağmen radyoterapi ile kanser hastalarının tedavi sürecinde önemli başarılara imza atılmıştır ve halen de devam etmektedir.

Radyoterapi tedavisinde en yaygın düşünce radyasyonun sağlıklı dokularda hasar oluşturması yönündedir. Fakat gelişen teknolojik olanaklar ile sağlam dokuları zarar vermeden korumak mümkündür.

Yorum Yok
Yazı Zamanı
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Kanser Tedavisinde Teknolojik Yöntemler Nelerdir?

Kanser hastalığı bütün dünya genelinde önemi giderek çoğalan ve hayati önem taşıyan sağlık problemi olarak hafızalara kazınmaktadır. Yapılan araştırmalara göre dünyada var olan her 250–350 insandan bir tanesi kanser hastalığına yakalanmakta ve ülkemizde de ölüm nedenleri arasında sayılan hastalıkların dördüncü sırasında yer almaktaydı. Fakat son yıllarda kalp hastalıklarından sonra geldiği, yani ikinci sırada yer aldığı görüldü.

Kanser tedavileri hastaları yıpratabilen ve alınan ilaç tedavisi ile bedenlerin yorulabileceği uzun tedavi süreçlerini kapsayabilmektedir. Bu açıdan tıp her gün araştırmak yapmakta, geldiği son noktada kanser tedavisinde yeni teknolojik tedaviler hizmete sunmaktadır. Altı çizilecek en önemli konu kanserin erken safhada teşhis edilmesidir. Tüm organlara dağılım olduğu takdirde kanser hastalığının etkisi büyümekte ve şifası daha zor olabilmektedir.

Yorum Yok
Bu site sadece bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuzun verdiği bilgiler bu sitedeki bilgilerden daha doğrudur. Sitede bulunduğunu düşündüğünüz yanlış bilgileri aşağıdaki destek mailinden iletirseniz özenle incelenecektir. Sitemiz herhangi bir yönlendirme amacı taşımaz. KanserdenKorkma.org sitesindeki bir bilgi sebebiyle doğabilecek sorunlardan sitemiz yasal olarak sorumlu değildir. Sitemizden aldığınız bilgileri doktorunuza danışmadan uygulamayın. Sitemiz herhangi bir doktor yerine geçmez.
Kanserden Korkma Facebook Sayfası Kanserden Korkma Twitter Sayfası Rss
KanserdenKorkma.org 2016 © Her Hakkı Saklıdır.
Kanserden Korkma Destek