Kemik Kanseri Nedir?

Kanserin kemik üzerinde oluşumuna kemik kanseri adı verilir. Bu kanser türü tedavisi zor olan kanser türüdür. Bu hastalığın tedavisinde doktorlar sırası ile tüm tedavi işlemlerini yaparlar bunlar( kemoterapi, radyoterapi ) gibi ayrıca ilik nakli de tedavi yöntemleri arasındadır. Hastalık oldukça ağır ve sancılıdır. Bu tedavi yöntemlerine rağmen iyileşme oranı oldukça düşük olduğu için ülkemizde ve dünyada kemik kanseri gibi kanser türleri bitkisel yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılır.

Kemik Kanserinin Oluşum Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde maalesef, genetiği ile oynanmış pek çok tohumlardan meydana gelmiş sebze ve meyvelerden tutun, evinizde kullandığınız temizlik malzemelerinin kalıntıları da ve dış ortamda ki hava kirlilikleri, örneğin; egzoz dumanı gibi, bir de kimyasal katkılı içecekler ve alkol gibi zararlı içecekler de kanser oluşumunda oldukça etkilidir. Ayrıca plastik şişeler ve kapların güneş ve ya ısı ile, içerisinde bulunan sıvı veya yiyeceklere kanserojen madde olarak çözülmesi ile de bu hastalıklar oluşabilir.

Kemik Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın en bariz belirtileri, kanser nerede oluşmuş ise orada şişkinlik, sancı, irin gibi salgılar oluşur(beyaz ya da hafif sarı renk sıvılar). İrin oluşumu oluşmadan kanser teşhis edilirse hasta, çok canı yanmadan erken teşhisle çeşitli tedavilerle iyileşebilir. Bu durum kemik kanserinin ilk evresi sayılır ve hastalığı bu aşamada tedavi etmek daha kolaydır. Fakat hastalık sinsi bir şekilde ilerler ve kendini hissettirmez bu nedenle erken teşhisle tedavi sonucu pozitif vakalar pek gözlenmemiştir. İrin oluşumu gerçekleşen kemik kanseri hastasında ise sıvıların yaptığı şiddetli basınç ile kanserin olduğu bölgede oldukça şiddetli sancı oluşur. Vücut ısısı artması ile kemik kanseri hastalığının en bariz belirtisi daima yüksek ateş olması ve halsiz, güçsüz görünmesidir. Hasta da beliren ağrılar sonucunda hasta psikolojik olarak bir hayli yıpranır ve sürekli gergin, agresif ve sıkıntılı olur.

Kemik Kanserinin Tedavi Süreci Nasıl Gelişir?

Kemik kanserinin tedavisi zordur. Hastalığın genelinde ışın tedavisi ve kemoterapi ve ilik nakli bir hayli işe yarar fakat, kemik kanseri için kesin çözüm olmaz. Hastalık ağrılı bir hastalık olduğu için hasta için tedavi günleri sancılı geçer bu nedenle ameliyat ile hastayı bu ağrılardan kurtarmak mümkündür.  Kemik kanserinde her zaman kati tedavi yöntemi ameliyattır. O kitleyi alıp o bölgeyi hastalıktan kurtarmak gerekir. Bu nedenle kemik kanserinin en etkin tedavi yöntemi, hastayı ameliyat etmektir.

Kemik Kanserinde Alternatif Tıbbın Etkisi Ne Kadardır?

Bu hastalığa yakalanan hastaların geneli bitkisel ilaçlar ile alternatif tıptan faydalanma yollarını tercih ederler. Alternatif tıbbın etkisi olduğu gibi, bilinçsizce kullanılması durumunda bitkisel ilaçların yararı kadar zararı da olabilmektedir. Bu gibi ilaçların yan etkilerini de göz önünde bulundurup kullanmalı ve mutlaka bir uzman gözetiminde alternatif tıptan yararlanılmalıdır.

Bu yazı 15 Eylül 2012‘de yayınlanmış, 8 Kasım 2015 tarihinde güncellenmiştir.

15 Eylül 2012

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylama yapılmamış.)
Loading...

Kanserden Korkma

Yorumlar (5 Yorum)

 • Başarılı bir yazı

 • Ya bunu kim yazdi. Yalan dolan hep. Kemik kanseri tedavi orani yuksek kac tane iyilesen gordum.

  • Logo İkon

   KanserdenKorkma!

   Merhabalar,

   Her tür kanser tedavisi için erken teşhis çok önemlidir. Yazımızda yanlış olduğunu düşündüğünüz yeri belirtmeniz durumunda gerekli araştırma yaparak düzeltebiliriz. Böylece daha doğru bilgiyi vermiş oluruz.

   Yorumunuz için teşekkür ederiz.

 • merhaba kızımın sol dizin de fibula proksimal kesiminde görüntüye kısmen dahil olan incelemye dahil olan 9 mm kraniokaudal uzanımı bulunan kemik lezyonu izlenmektedir. lezyon davranış şekli olarak nonossifian fibrom tanısı ön planda düşündürmekte olup aralıkla takip yapılması gerekmektedir.yazıyo emar sonucunda iki dr gösterdim birir kist var dedi biri de timör var dedi timör bölümüne görmesi gerekiyo denildi. iyi huylu sabit ve sakin olarak yerinde duruyo denilmesi kanser riski taşıdığınımı söylemek istediler lütfen bana cevap verebilirmisniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?