Ağız İçi Kanserleri Nelerdir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ağız boşluğuna ait kanser çeşitleri tüm kanser çeşitlerinin %1’likten az kısmını oluşturmaktadır. Baş ve boyun bölgesine ait saptanan tüm kanser çeşitlerinin ise %30-35’lik bölümünü oluşturmaktadır. Ağız içine ait kanser çeşitleri için bahsi geçecek en yüz güldürücü konu erken önlenebilir olması ve erken evrede saptanan kanserlerde tedavi başarı şansının fazla olmasıdır. Diğer kanser türlerinde de olduğu gibi ağız içi kanser tedavilerinde amaç, tedaviden olabildiğince yarar sağlamak, oluşan kanserin diğer hücrelere yayılmasını önlemek ve şekil bozuklukları nedeni ile oluşabilecek konuşma güçlüğünü engellemektir. Bunu yapabilmek için de ağız içi kanserlerinde erken teşhisin önemi oldukça büyüktür.

Ağız içi kanserlerde; dil kanseri, dudak kanseri, damak kanseri, ağız tabanı kanseri, larenks kanseri ve tiroit kanserlerinden söz etmek mümkündür.

Ağız İçi Kanserlerinin Belirtileri Nelerdir?

Ağız kanserinde her zaman oluşabilecek işaretleri gözlemlemek mümkün olmayabilir. Bu nedenle düzenli diş kontrolü ve doktor kontrolü çok önem taşır. Ayrıca sıralayacağımız belirtilerden biri ya da birkaçı fark edildiği takdirde zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

  • Ağız içinde oluşan acı, şiddetli bir ağrı ya da herhangi bir nedeni olmaksızın boğaza bir şey takılma hissi,
  • Besinleri çiğneme de ve yutmakta güçlük,
  • Dilde, ağız içinde ve diş etlerinde kırmızı ya da beyaz kabartılar,
  • Yanağın iç kısmında dil ile hissedilebilen şişkinlik,
  • Ağızda uyuşma ve his kaybı,
  • Diş etlerinde, ağız içinde ya da dudaklarda uzun süre iyileşmeyen ve devamlılığını sürdüren yara,
  • Ses tonunun değişmesi.

Ağız içinde oluşum gösteren tümör kişinin ağrıya maruz kalmasına neden olmayabilir. Ancak zaman içinde yayılım göstererek kanamaya yol açacak ülserlere yol açabilir. Dil kanseri çoğu kişide inanılmaz ağrılara yol açar ve dilin hareket etmemesine neden olur. Konuşma bozukluğu, yutkunma güçlüğü ve uyuşukluk hissi de beraberinde görülebilir.

Ağız içinde oluşum gösteren lekeler, kanser için belirti olabileceğinden mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Ağız İçi Kanserlerinde Tedavi Nasıl Yapılır?

Cerrahi Müdahale: Oluşum gösteren kanser hücresinin ya da yakın dokularının alınması gerekebilir. Cerrahi işlemden sonra yemek yeme de güçlük yaşanabilir. Bu nedenle hastaya ağrı tedavisi uygulanabilir. Genellikle doku ödemi ve oluşabilecek şişliğin normale dönmesi birkaç hafta sürebilir.

Radyoterapi: Kısaca özetlemek gerekirse; ağız ve boğaz kısmına uygulanan yüksek dozda enerji ışınlarının, kanser oluşturan hücreleri yok ederek kanserin yayılmasına engel olmak için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Radyoterapi tedavisinde doz ayarı kanserin boyutuna ve yayılma derecesine göre farklılık göstermektedir.

Kemoterapi: Kemoterapi, ilaçlı kanser tedavisi anlamına gelmektedir. Kemoterapi tedavisi ile kanser oluşan dokuların çoğalarak büyümesini engellemek amacı ile birtakım ilaçlar kullanılmaktadır. Bazı vakalarda radyoterapi ve cerrahi operasyonlara destek amacı ile kullanımı uygun görülmektedir. Kemoterapi yolu ile hastaya uygulanan ilaçların bazı yan etki oluşturma olasılıkları mevcuttur. Özellikle karaciğer ve böbrek gibi hayati organlarda geçici bir süre olumsuzluklara neden olabilir. Bu nedenle daha çok karaciğer ve böbrek gibi organlarında bir sağlık sorunu olmayan hastalarda tercih edilen bir uygulamadır. Bir diğer olumsuz etkisi ile kişinin saçlarını dökmesidir. Ayrıca kemoterapi ile hasta bulantı ve kusma gibi olumsuzluklar da yaşayabilir.

26 Eylül 2013

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylama yapılmamış.)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?