Aile Öyküsü ve Genlerin Kansere Etkisi

Bazı insanlar belli kanser türleri için daha fazla risk altındadırlar, çünkü kalıtsal bir gen hatası vardır. Vücudunuzdaki hemen hemen her hücre içinde, hücrenin kontrol merkezi olan bir çekirdek yapı vardır. Çekirdek içinde genlerden oluşan 23 çift kromozom vardır. Genler, hücrelerin nasıl davranılacağını söyleyen kodlanmış mesajlardır. Vücudumuzun nasıl büyüdüğünü ve geliştiğini kontrol ederler. Her birimizin yaklaşık 25.000 geni vardır.

Aile Öyküsü ve Genlerin Kansere Etkisi

Tüm kanserler bir hücrede bulunan bir veya daha fazla gende oluşan değişimler nedeniyle oluşur. Bir gende bir değişiklik “hata” veya “mutasyon” olarak adlandırılır. Genellikle bir hücrenin kanserli hale gelmesinden önce o hücrede 6 veya daha fazla gen hatası olması gerekir. Bu hatalar, o hücrenin bir süre boyunca düzgün şekilde çalışmasını sağlayabilir. Fakat daha sonra oluşan mutasyonlar nedeniyle hücreler kanserli hale gelebilir ve kontrolsüz bir şekilde büyüyebilir.

Çoğu kanser, kimi gen hataları nedeniyle olur. Bu hatalar, hücre bölünmesi sırasında oluşabileceği gibi sigara dumanı veya güneş ışığına maruz kalma gibi kanserojen etkiler nedeniyle de olabilir. Bu gen değişiklikleri tüm vücut hücrelerini etkilemez. Onlar kalıtsal değildir ve çocuklara aktarılamazlar. Bu tür gen değişiklikleri kazanılmış mutasyonlar olarak adlandırılır. Kazanılmış mutasyonların neden olduğu kanserler ise sporadik kanserlerdir.

Hatalı kanser genlerini devralma

Kanser riskini artıran bazı genler, ebeveynlerden çocuğa geçebilir. Bunlara kalıtsal kanser genleri denir. Bu, bir yumurta veya sperm hücresindeki genlerde bir hata olduğunda ortaya çıkar. Daha sonra gen hatası çocuklara aktarılabilir. Kanser riskini artıran genlere kansere yatkınlık genleri denir. Bu genlerden birinin hatalı bir kopyasının miras alınması, hücrelerde hasarlı DNA’nın tamir edilemeyeceği anlamına gelir. Bu, hücrelerin kanserli hale gelebileceği anlamına gelir.

Her iki ebeveynimizden de genleri miras olarak alabiliriz. Eğer bir ebeveynde bir gen hatası varsa, o zaman her çocuğun yüzde 50 oranında hatalı genleri alma olasılığı vardır. Bu yüzden bazı çocuklar hatalı genlere sahip olacak ve kanser geliştirme riski artacaktır ve bazı çocuklar da olmayacaktır.

Bir kalıtsal hatalı genle doğmak, bir insanın kesinlikle kansere yakalanacağı anlamına gelmez. Ancak, diğer insanlara göre belirli kanser türlerini geliştirme riski daha yüksektir. Ayrıca genç yaşta kanser geliştirme olasılığı daha yüksektir. Doktorlar buna kansere genetik yatkınlık diyorlar. Bir kanserin gelişmesi için, daha fazla gen değişikliği (mutasyon) olması gerekir.

08 Haziran 2018

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?