Akciğer Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Akciğerler dokulara oksijenin alınmasını ve bu arada karbondioksitin dışarı atılmasını(nefes alıp vermeği) sağlayan hayati bir öneme sahip bir çift organdır. Akciğerler yapılarında bulunan küçük hava kesecikleri sayesinde işlevlerini yerine getirirler.

Bazen akciğerlerdeki hücreler bazı etkenler yüzünden kontrol dışına çıkarlar ve kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya başlarlar. Bu çoğalmalar nedeniyle akciğerlerde ve çevrelerindeki dokularda bazı tümörler oluşur. Kanserlere bulundukları yerlerin isimleri verildiği için bu kansere de akciğer kanseri denir. İki çeşit akciğer kanseri vardır.

  • Küçük hücreli akciğer kanseri
  • Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri

Akciğer Kanserinin Nedenleri Nelerdir? Riskler Nedir?

Herkesin bildiği gibi akciğer kanserlerinin büyük bir nedeni sigaradır. Akciğer kanserlerinin %95’ine sigara içimi sebep olur. Sigara kullanımı akciğerlerin temizleme fonksiyonunu yok eder. Sigaradaki kanser yapıcı maddeler sebebiyle hücreler hasara uğrar ve kansere sebep olur. Sigaraya ne kadar erken başlanmışsa ve ne kadar çok kullanılıyorsa o kadar risk artar. Pasif içiciler de risk altındadır.

Ailesinde akciğer kanseri bulunan bir bireyde risk 3 kat daha fazladır. Birey sigara kullanıyorsa risk iyice artar.

Bunların dışında verem hastalığı geçirmiş olanlarda, düzenli beslenmeyenlerde, hava kirliliği bulunan yerlerde kalanlarda risk artar. Alkol kullanan ve yağlı beslenen kişilerde de risk artmaktadır.

Akciğer Kanserinin Teşhisi Nasıl Yapılır?

Önce bir muayene ve bazı tetkikler yapılır. Çeşitli kan testleri de uygulanabilir. Gerekirse akciğerlerden parça alınılabilir. Hasta uyuşturulduğundan bu işlem sırasında hiç bir şey hissetmez. Kanserli hücrenin olup olmadığını anlamak için diğer bir yol ise balgam incelenmesidir.

Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Akciğer kanseri ilk başta çok belirti göstermeyebilir.  Belirtiler hastalık ilerledikçe ortaya çıkar. Belirtileri şöyle sıralayabiliriz:

  • İnatçı öksürük(uzun süren öksürük)
  • Balgamın kanlı çıkması ve çıkarılan balgamın normalden fazla olması
  • Sırtta ve omuzda geçmek bilmeyen ağrı
  • Sesin kısılması
  • Yüzde ve boyunda şişliklerin oluşması
  • Göğüs ağrısı

Bu belirtilere ilave olarak başka bulgular da görülebilir. İştah ve kilo kaybı, akciğerde iltihaplanma, halsizlik, görmede zayıflık, hatırlama zorluğu, romatizmal ağrılar, hormonal bozukluklar bunların birkaçıdır.

Akciğer Kanseri Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Akciğer kanseri tedavisi için çeşitli yollar uygulanabilir. Hastalarda ameliyatla tümör alınılabilir. Işın tedavisiyle kanser hücreleri yok edilebilir. Ya da kemoterapi (ilaç tedavisi) uygulanabilir.

Eğer kanser yayılmamışsa o zaman cerrahi müdahale ile tedavi uygulanabilir. Ama bu metot küçük hücreli akciğer kanserinde çok az kullanılır.

Işın tedavisiyle kanserli hücrelerin yayılması önlendiği gibi bu hücreler öldürülür. Böylece vücuttaki kanser hücreleri temizlenmiş olur.

Kemoterapi küçük hücreli akciğer tedavisinde başvurulan bir yoldur ve verilen ilaç, ya hap ya da iğnedir. Bu ilaçlar damardan verildiği için sadece bir bölgeye değil bütün vücuda etki eder. Yani tüm vücuttaki kanserli hücreler ölür.

Akciğer Kanseri

08 Eylül 2012

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylama yapılmamış.)
Loading...

Kanserden Korkma

Yorumlar (10 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?