Akdeniz Diyeti Hücresel Yaşlanmayı Yavaşlatıyor

Uzun ömürlülüğü sürdürme arayışı, birçok insan için bir yaşam hedefi haline gelmiş durumdadır. Egzersiz yapmak, esansiyel yağlar kullanmak ve diyet yapmak gibi pek çok seçenek mevcut olup, bunların çoğu yaşlanmayı ve genel sağlık durumlarını azaltmayı vaat etmektedir. Ancak İngiliz Tıp Dergisi’nde yayınlanan yakın tarihli bir çalışmaya göre, insanlar daha uzun ve daha sağlıklı yaşamaya çalışmak istiyorlarsa, Akdeniz diyetinden daha fazlasını istememelidirler.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki araştırmacılar, öncelikle taze balık, meyve, zeytinyağı ve sebze üzerine odaklanan diyetin daha uzun telomer uzunluğuna bağlı olduğunu keşfettiler. Basitleştirecek olursak, daha uzun bir telomer uzunluğu, DNA’daki kromozomları, yaşlanma sürecinde tipik olarak kaybedilen genetik bilgiyi korumada önemli bir rol oynar. Hücrelerin ölümü ve daha kısa telomer uzunluğu birbiriyle ilişkilidir. Ayrıca telomer uzunluğunun kısalması kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve inme gelişmesi olasılığının bir göstergesidir.

Akdeniz Diyeti Kanseri Nasıl Önler?

5000’den fazla sağlıklı insan üzerinde yapılan araştırmalarda Akdeniz diyeti yapanların daha uzun telomerlere sahip oldukları keşfedildi. Bu, diyetin hücresel yaşlanmayı yavaşlatmada önemli bir faktör olduğunu gösterdi. Araştırmacılar, özellikle Akdeniz diyeti yapan orta yaşlı kadınlarda telomer uzunluğunun arttığını göstermiştir. Araştırma sonuçlarına göre sağlıklı ve uzun ömürlü olmak için Akdeniz diyetine bağlı kalmak son derece önemlidir.

Akdeniz Diyeti Hücresel Yaşlanmayı Yavaşlatıyor

Akdeniz diyetinin kronik hastalıkları azaltmadaki rolü incelenmiş ve aşağıdaki sonuçlar ortaya çıkmıştır:

  • Akdeniz diyetine devam etmek daha uzun telomerlerle ilişkilidir.
  • Telomerlerin uzunluk değişkenliği yaşam tarzı değişiklikleriyle kısmen açıklanabilir. Kısalan telomerler birçok kronik hastalığın belirtisi olabilir. Beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi telomer dinamiklerini etkileyen faktörler arasındadır.

Akdeniz diyeti nelerden oluşur?

Akdeniz diyeti, fındık, zeytinyağı ve balık gibi sağlıklı besinlerden oluşur. Bu besinler hücresel yaşlanmayı etkileyen, iltihap ve ilgili oksidatif stresi azaltan anti-enflamatuar ve antioksidanlar içerir. Hücresel yaşlanma, diyet değişiklikleri gibi yaşam tarzı alışkanlıklarından etkilenir. Hızlanmış hücresel yaşlanma, birçok kronik hastalığı tetikleyebilir. Akdeniz diyetinin ana bileşenleri olan meyveler, sebzeler ve fındıkların antioksidan ve anti-enflamatuar etkileri hücrelerin yapılarını korur. Alzheimer, Parkinson, kalp hastalıkları riski, bu diyet sayesinde azalabilir.

Çoğunlukla bitkisel bazlı gıdalar tüketmek, kırmızı etleri sınırlamak, bunun yerine haftada iki kez balık ve kümes hayvanı yemek, zeytinyağı ve fındık tüketimini artırmak, uzun ömürlü yaşamın olmazsa olmazlarıdır.

Kaynak: Natural News

03 Ekim 2018

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?