Aşırı Antibiyotik Kullanımı Kanser Tedavilerine Zarar Veriyor

Aşırı antibiyotik kullanımının pek çok sağlık sorununa yol açtığı bilinen bir gerçek fakat bilinçsiz antibiyotik alımının bir başka tehlikesi daha var: Antibiyotikler, kanser tedavileri gibi diğer tedavilerin de etkilerini zayıflatıyor.

Antibiyotikler hayat kurtaran ilaçlar olabilir ve gelişimleri modern tıbbın en büyük başarılarından biri olarak kabul edilir. Ancak, antibiyotiklerin gereğinden fazla kullanılması gerekmez. Yapılan araştırmalar, aşırı antibiyotik kullanmanın kanser tedavilerini zayıflattığını ortaya çıkarmıştır.

Augusta Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, antibiyotik kullanımının kanser tedavisini engelleyebileceğine dair kanıtlar bulundu. Ayrıca bazı tedavilerin, bağırsakların mikrobiyolojisine bağlı olarak, tedaviyi yürüten T hücrelerini harekete geçirme yöntemiyle ilişkili olduğuna inanılıyor. Yeni tedavilerde, bu ilaçların etkisi karışıktır, ancak belirli kanser tedavileri üzerinde antibiyotikler kesin olarak olumsuz etkilere sahiptir.

Aşırı Antibiyotik Kullanımı Kanser Tedavilerine Zarar Veriyor

Antibiyotikler bağırsaklardaki tüm bakterileri yok ediyor

Trilyonlarca virüs, bakteri ve mantar, bağırsaklarımızdaki mikrobiyoları oluşturuyor, yiyecekleri sindirmemize ve istilacıları uzakta tutmamıza yardımcı oluyor. Antibiyotikler, bağırsaktaki tüm bakterileri yok eder, zararlı olanlara ek olarak doğal ve faydalı olanları da yok eder. Bu yüzden antibiyotik aldığınızda ishal ve mide rahatsızlığı yaşamanız son derece normaldir. Çalışmaya göre, uzun süreli antibiyotik kullanımı, bağışıklık sistemi zaten zayıf olan kanser hastalarında büyük bir soruna neden oluyor.

Antibiyotikler normal olarak hastalıkları önlemek ve tedavi etmek için reçete edilir. Araştırmaya göre, antibiyotik kullanıldığında beyaz kan hücrelerinin seviyeleri düşer. Ayrıca, kemoterapi daha yeni immünoterapiler ile birlikte kullanıldığında, antibiyotikler bağırsak mikrobiyolarını etkiler, bağışıklık sisteminin bir parçası olan T hücrelerinin daha az etkili hale gelmesine neden olur bu da terapinin etkinliğini azaltır.

Antibiyotikler pek çok sağlık sorununa yol açıyor

Aşırı antibiyotik kullanımının kötü etkilerinden etkilenen tek kesim kemoterapi hastaları değildir. Çalışmalar çocuklarda antibiyotik kullanımını stunted büyüme, zararlı bağırsak bakteri değişiklikleri ve kilo alma gibi sağlık sorunlarına yol açtığını kanıtlamıştır.

Bakteriler, modern insan tarafından yaygın olarak kullanılan antibiyotiklere karşı dirençli hale geliyor, bu da onları etkisiz kılıyor ve tedavi edilmesi kolay olan hastalıkları yaşamı tehdit edici hale getiriyor. Bu hafif alınacak bir şey değildir. Dünya Sağlık Örgütü, sorunun kontrol edilmediği takdirde kanserden daha çok yıkıcı olabileceğine dair uyarıda bulundu. Uyuşturucuya dirençli enfeksiyonlardan dünya çapında her yıl yaklaşık 700.000 kişi ölüyor ve bu sayının 2050’ye kadar 10 milyona fırlaması bekleniyor.

08 Ekim 2018

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?