Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Vücudun hastalıklara karşı direncini artıran, bakterileri ve tümör hücrelerini tanıyarak onları etkisiz hale getiren bağışıklık sisteminin güçsüz kalması, pek çok hastalığın oluşmasına neden olur. Hastalıklara karşı kuvvetli olmak, grip, soğuk algınlığı ve kanser gibi hastalıklardan korunabilmek için bağışıklık sisteminin güçlü olması büyük önem taşır. Sağlıklı ve dengeli beslenerek enfeksiyon hastalıklarından ve kanser gibi ciddi rahatsızlıklardan kurtulmak mümkündür.

Kronik enfeksiyonlar ya da çevresel etkiler nedeniyle bağışıklık sistemi zayıflayabilir. Aynı şekilde bağışıklık sisteminiz ne kadar zayıf olursa enfeksiyon kapma riskiniz de o kadar yüksektir diyebiliriz. Savunma sisteminizin zayıf olmasının başlıca nedenlerinden biri de yetersiz beslenmektir. Çok fazla şeker tüketilmesi, obezite başta olmak üzere birçok ciddi hastalığa neden olabilir. Alkol kullanımı, sigara alışkanlığı, yağ oranı yüksek gıdalar tüketmek, yeterli protein almamak, lif yönünden zayıf gıdalarla beslenmek bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyen beslenme alışkanlıklarıdır. Yanlış beslenme nedeniyle oluşan serbest radikaller hücrelerde ve dokularda çoğalarak genlerin yapısını bozarlar. Çevre kirliliği, sigara ve radyasyon gibi etkiler de serbest radikallerin artasına neden olur, bu durum kanser ve kalp-damar hastalıkları gibi ciddi rahatsızlıkların oluşma riskini artırır.

Besinlerle beraber antioksidanlar da alırız, bu antioksidanların en önemli görevi serbest radikallerle savaşmaktır. Serbest radikallerin vücuda zarar vermesini önlemek için gün içinde yeterli antioksidan içeren besinler tüketilmelidir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Nasıl Beslenilmelidir?

Sebze ve meyveler yüksek oranda antioksidan içerirler. Domateste bulunan likopen maddesi, prostat, meme ve deri kanserinin oluşma riskini azaltır. Turunçgillerdeki karotenin kanseri önleyici etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Brokoli, karnabahar ve lahana gibi sebzelerde bulunan glukozinolatlar yine kanseri önleyici özelliklere sahiptir.

Keten tohumunda bulunan lignan maddesinin meme ve akciğer kanserine iyi geldiği bilinir. Sarımsak ve soğan allilik sülfitler içerir. Bu maddeler savunma sisteminin direncini artırırken serbest radikallerin vücuttan daha çabuk atılmalarını sağlarlar. Ayrıca hücrelerin aşırı miktarda çoğalmalarını önledikleri gibi kolesterol seviyesini dengelerler. Mide kanseri riskini azaltan soğan ve sarımsağın düzenli bir şekilde tüketilmesi önerilir.

Soyada bulunan fitoöstrojenler kalp hastalıklarını ve kemik erimesini önlerler. En çok balıkta bulunan Omega 3 yağ asitleri ise meme ve akciğer kanseri riskini azaltırlar.

Bağışıklık sisteminin zayıf olması nedeniyle beden, enfeksiyonlara ve kanser gibi hastalıklara açık hale gelir. Bu hastalıkların oluşmasının engellemenin en iyi yolu bağışıklık sistemini güçlendirecek besinleri tüketmektir.

17 Ekim 2017

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylama yapılmamış.)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?