Beyin Tümörü Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Genelde beyinde ki bazı hücrelerin normal dışı büyümesi olarak adlandırılır. İyi huylu tümör ve kötü huylu tümör diye ikiye ayrılır. Kötü huylu tümör kanser yapıcıdır. İyi huylu tümör ise kanser yapmaz ancak o bile tehlikelidir. Çünkü tümör beyne yayılmaya ve gittikçe büyümeye başlar. Buda beyin duvarlarına basınç uygulanması anlamına gelmektedir. Basınç uygulanan beyinde şişme ve iltihaplanma görülür. Buda hayati önem taşıdığından, iki tür tümöründe tedavi edilmesi gerekir.

Tümör sadece beyinde ise o tümör birincil tümördür. Eğer beyine, akciğere, göğse yayılmış ise ikincil tümör olarak isimlendirilir. Beyin tümörü diğer kanserlere göre daha az görülmektedir ancak agresifliği ve yayıldığı bölgeler göz önünde bulundurulduğunda daha tehlikeli olduğu düşünülmektedir.

Beyin Tümörünün Belirtileri Nelerdir?

Tümör genellikle normal beyin hücrelerine hücum eder, baskı yapar. Bu baskılar belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olur. Belirtileri şöyle sıralayabiliriz:

 • Şiddetli, aralıksız devam eden, uyanınca daha da artan baş ağrısı,
 • Kusma (özellikle sabahları)
 • Davranış bozuklukları, kişisel değişme,
 • Zihinsel uğraşlarda seviye düşüşü,
 • Görme açısında bulanıklık, az görme veya çift görme,
 • Hafıza kaybı,
 • Hesap işlemleri becerisinde bozukluk,
 • Güçsüzlük,
 • Duyma problemleri,
 • Kontrolsüz hareket,
 • Göz bebeklerinde farklı büyüklük,
 • Göz kapağı düşmesi,
 • Mide bulantısı,
 • Sersemlik, kafa karışıklığı,
 • Solunumda geçici durma,
 • Alışılmadık tuhaf davranışlar.

Beyin Tümörleri Çeşitleri Nelerdir?

İki ana grubu ayrılırlar; gliomlar ve gliom olmayanlar olarak.

Gliomlar
Birincil olan beyin tümörlerinin ortalama olarak  %46’sı gliomlardır. Yani glial hücrelerden büyürler. Genellikle optik siniri, beyin sapını ve özellikle çocuklarda beyinciği etkilerler. Glial hücrelerinde farklı çeşitleri vardır.

Astrositomlar
Birincil beyin tümörünün genellikle %17sini oluşturur. Gliom tiplerinin en çok görülen tipidir.
Beyinde ki sinir sisteminin herhangi bir yerinde oluşabilir, belirli bir yeri yoktur. Tedavisi genellikle cerrahi, ışın tedavisi veya kemoterapi ile olur.

Çok Şekilli Glioblastomlar
Yüksek dereceli astrositomların bir diğer adıdır. Yakınındaki fark etmeyen bütün dokulara hızla hücum ederler, çabuk yayılırlar, agresiflerdir.

Beyin Sapı Gliomları
Beyin sapında yerleşmişlerdir. Çocukları daha çok etkilerler. Genellikle tedavisinde cerrahi kullanılmaz çünkü beyin sapı oldukça hassastır. Işın tedavisi bu tür tümörde daha çok yaygındır. Bu tedavi sonucu rahatsız edici belirtiler azalır ve tümörün büyümesini yavaşlatır buda hastanın ömrünün uzaması anlamına gelir.

Oligodendrogliomlar
Az bulunurlar. Tedavisi cerrahi tarafından olur. Eğer yüksek dereceli ise cerrahinin ardından ışın tedavisi ve kemoterapi tedavisi de uygulanır.

Ependimomlar
5 yaşında ve 34 yaşında oluşum oranı daha yüksektir. Yavaş büyürler, çoğu sınırlandırılmıştır, %85’i kanser yapmaz. Tedavisinde sadece ışın tedavisi kullanılır

Gliom Olmayanlar
Yetişkinlere oranla çocuklarda daha çok görülmektedir. Beyincikte başlar. Vücudun diğer kısımlarınada yayılabilir. Tedavisi çoğunlukla cerrahi ve ışın tedavisi olur. Hızlı büyür fakat ışın ve kemoterapi tedavisine karşı çok hassastır.

Meningiomlar
Erkeklerle kıyaslandığında kadınları daha çok etkiler. Büyürken yanında ki beyinin dokularını sıkıştırır. Bazısı yavaş büyürken bazısı da hızlı büyür ve ani büyüme hareketleri olur. İyi huyludur ama hayati tehlikesi vardır.

Schwannomlar
Genellikle iyi huyludur. Sekizinci kafa sinirini etkiler. Sekizinci kafa siniri, denge ve işitme için sinir hücreleri içerir. Beynin iki tarafında da olabilir ama tek tarafında olan hastalarda var. Tedavisi mümkünse cerrahi müdahale ile çıkarılır.

Metastatik Beyin Tümörleri
İkincil beyin tümörüdür. Birincil beyin tümöründen daha yaygın olduğu görülmektedir. Vücudun diğer yerlerinden gelen kanserin kan yoluyla beyne ulaşmasıyla olur. Tedavisinde genellikle cerrahi olur ancak, ek olarak ışın tedavisi de kullanılabilir.

22 Aralık 2012

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylama yapılmamış.)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?