Bir Enzim Kanserin Yayılmasını Nasıl Durdurabilir?

Bilim adamları, hücrelerin mitokondrilerini küçülterek kendilerini yok etmek için kanser hücrelerini uyaran yeni bir enzim mekanizması buldular. Bu keşfin, tümörlerin yayılmasını engelleyebilecek yeni tedavilere yol açacağını umuyorlar. Enzimin etkisinin kanıtlanması halinde kanserin büyük oranda tedavi edilebileceği, kemoterapi ve radyoterapi gibi yıpratıcı tedavilerin yerini daha iyi tedavilerin alacağı bekleniyor.

Bilim adamları kanser hücrelerini uyaran ve yayılmalarını önleyecek yeni bir enzim mekanizması buldu. Kanser hücrelerinin birincil bölgelerinden kurtulup çevre dokulara yayılmasını önleyen bu enzim üzerinde çalışıyorlar.

Bir Enzim Kanserin Yayılmasını Nasıl Durdurabilir?

Metastaz Yapan Kanseri Kontrol Etmek Daha Zordur

Kanser ilk evrelerinde fark edilirse hastalıktan kurtulma şansı çok yüksektir. Fakat metastaz yapmış kanserlerin kontrolü daha zor olduğu için tedavi süreci de daha uzun ve zahmetli geçer. Örneğin, kadınlarda meme kanserlerinin sadece yüzde 5’inde ilk tanı konulduğunda metastaz olmasına rağmen, ölümlerin büyük çoğunluğu metastazdan kaynaklanır.

Nature Cell Biology dergisinde son zamanlarda yayınlanan sonuçlara ilişkin bir raporda Indiana Üniversitesi ve Notre Dame Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, kanser hücrelerinin öncelikle hücre dışı matriksinden nasıl ayrılmaları gerektiğini inceliyor. Hücre dışı matristen ayrılırken, kanser hücrelerinin başarılı bir şekilde yok edilmesi için hücrelerin normal olarak hücre ölümünü tetikleyen çeşitli mekanizmaları yenmesi gerekir. Tümörler geliştikçe, hücreler bu mekanizmalara karşı dirençli hale gelebilir.

Enzimler Kanserin Yayılmasını Önleyebilir mi?

Yeni çalışmalarda, kinaz 1 (RIPK1) isimli bir hücre enzimi araştırılıyor. Bu enzim, nekroz isimi verilen hücre ölümüne neden olur. Mitokondriyi etkileyerek hücrelerin ölümüne neden olan RIPK aktivasyonu ile kanser hücrelerinin enerjisinin çoğu hücre dışına atılır. Kinaz enzimi ayrıca mitokondriyi bozan bir mitofaji denen süreci tetikliyor.

Mitokondrilerin hücre yaşlanmasını tetiklediği bu nedenle kanserli hücrelerin tedavi edilmesi için öncelikle mitokondriye müdahale edilmesi gerektiğini düşünen araştırmacılar, kinaz enziminin mitokondriyi hedef aldığını, bu sayede tümörlerle büyük oranda savaştığını söylüyor.

Araştırmalarını derinleştiren bilim insanları, yaptıkları deneyler sonucunda mitokondrinin saf dışı kalmasını mitofaji süreci sayesinde gerçekleştirdiler. Hücrelerin içinde bulunan mitokondrilerin etkisiz hale getirilmesi ile birlikte hücrelerin yenilendikleri ve serbest oksijen radikallerinin sağlıklı hücrelerdekiyle aynı oranda olduğu görüldü.

 

 

31 Mart 2018

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?