Böbrek Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ağırlıklı olarak kişilerde 50 yaş ve üzeri görülen böbrek kanserinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülen bu kanserde, iyi ve kötü huylu tümörler söz konusudur. Kansere neden olan tümörler ise kötü huylu olanlardır ve bu insan yaşamı için ciddi risk oluşturur. Böbrek kanserindeki en kötü senaryo ise, ilerlemesi durumunda etrafında bulunan karaciğer, lenf bezleri, kalın bağırsak ve pankreasa yayılmasıdır.

Böbrek Kanserinin Risk Faktörleri Nelerdir?

Böbrek kanserinin ilk sırada yer alan risk faktörü, diğer kanserlerdeki gibi sigaradır. Bunun yanı sıra, hipertansiyon ve şişmanlık da bu grupta rol oynar. Bunun yanı sıra, genetik yapı ve diet de risk faktörlerindendir. Petrol, kurşun endüstrisi, asbestos, petrol ve çelik endüstrisindeki kimyasallara maruz kalan kişilerde böbrek kanserine yakalanma riski yüksektir. Ayrıca uzun süre hemodiyaliz tedavisi gören kişilerde de bu kanserin görülme riski fazladır.

Böbrek Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kanserin ilk döneminde belirtiler kendini fazla göstermez. Ancak, biraz ilerlediğinde sıkıntılar hissedilmeye başlanır. En belirgin belirti ise bu dönemde idrardaki kandır. Bu kimi zaman gözle görülür bir kanama olabileceği gibi, kimi zaman ise sadece mikroskobik bir incelemede fark edilebilir. Elle bölgede yapılan bir muayenede kitle hissedilmesi, kilo kaybı, genel halsizlik ve kişinin kendisini kötü hissetmesi, kilo kaybı, tekrarlayan ateş ve ağrı, böbrek kanserinin diğer belirtileri arasında yer alır. Bu belirtiler, diğer birçok hastalıkla benzer olduğundan, doğru tanı için bir üroloji uzmanının muayenesi ve tetkik şarttır.

Böbrek Kanseri Teşhisi Nasıl Konur?

İlk tanı böbrekte kistlerin saptanmasıyla konur. Bu kistlerin, patolojik inceleme öncesinde iyi huylu mu kötü huylu mu olduğunun henüz saptanamaması nedeniyle, tümörün varlığı böbrek kanseri tanısının konmasında yeterli ölçüttür. İdrar tahlilleri, IVP, bilgisayarlı tomografi, MR, PET ve ultrasonografi, tanının konmasında baş vurulan tetkiklerdendir.

Böbrek Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tedavi, hastanın genel durumu, yaşı ve kanserin yayılım evresine göre belirlenir. Tedavinin ilk basamağında, eğer tanı erken konulmuşsa, cerrahi bir müdahale, tam bir tedavi için şansı yükseltir. Bu cerrahi operasyonda, ya kanserin yer aldığı böbrek, böbrek üstü bezi, böbreği saran sar ve yağ tabakası ile birlikte alınır (radikal nefrektomi), ya da sadece tümörün alınması (parsiyel nefrektomi) söz konusu olabilir. Bu yöntem genellikle açık ameliyat ile yapılır. Ancak teknolojinin ve tedavi yöntemlerini gelişmesiyle beraber, laparoskopinin (kapalı yöntem) kullanılmasıyla da nefrektomi gerçekleştirilmektedir. Bu işlemlerden sonraki ilk adım, patolojik sonuçlar sonrasında tümörün karakteri ve yayılım derecesi saptanır. Böbrek kanseri tedavisinde diğer aktörler ise kemoterapi ve radyoterapi(daha çok ileri evrelerde başvurulur)dir. İnterferon ve interlökin-2 ilaçlarının hasta vücuduna dışarıdan takviyesiyle vücut savunmasının arttırılmasının amaçlandığı immünoterapi yöntemi, en yaygın tedavi yöntemlerindendir. Hedefe yönelik tedavi ise son yılların gözde tedavi yöntemidir. Hormon tedavisi ise daha çok kişinin yakınmalarını azaltmaya yönelik bir girişimdir.

24 Nisan 2013

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylama yapılmamış.)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?