Cep Telefonundan Yayılan Radyasyona Dikkat

Cep telefonundan yayılan radyasyonun kanser riskini artırıp artırmadığına dair yapılan çalışmalara rağmen, FDA “ağır kullanıcı” olmadığımız sürece güvende olduğumuzu iddia ediyor. Araştırmalar, cep telefonu gibi cihazların yaydığı iyonize olmayan radyasyonun, insanlar için zararlı olduğunu gösteren veriler sunmaktadır. Ancak ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) insanların endişelenmemesini talep ediyor. Görünüşe göre, cep telefonumuzu ciddi bir zarara neden olacak kadar kullanmıyoruz, bu yüzden mesajlaşmaya devam edebilir ve sosyal medyada kendimizi şımartabiliriz.

Cep Telefonlarının Yaydığı Radyasyon, Kanser Riskini Artırıyor

Son araştırmaları yürüten Ulusal Toksikoloji Programı (NTP), sürekli yüksek radyo frekansı (RF) radyasyonununun etkilerine odaklandı. Benzer araştırmalarda da görüldüğü gibi, cep telefonu radyasyonu yüksek risk potansiyeline sahip bir kanser sebebidir – ve günümüzde çoğu “akıllı” telefon cihazı tarafından yayılan radyasyon miktarları, üreticilerin iddia ettiğinden çok daha fazladır.

Ancak FDA, tüm bu araştırmaları kamufle etmek için çalışıyor. Elektronikten ziyade gıda ve ilaç konusunda uzmanlaşmış olan ajans, cep telefonlarının sadece “ağır kullanıcılarının” kanser riskine maruz kaldığını iddia ediyor.

Cep Telefonundan Yayılan Radyasyona Dikkat

İyonlaşmayan radyasyon insan dokusunu ısıtır ve ciddi bir kanser riski oluşturur

Cep telefonlarının DNA hasarına neden olmayan bir tür radyasyon yaydığı söylendiği için, birçok yetkili, cep telefonlarının insanlar için sorun teşkil etmediği konusunda ısrarcıdır. Ulusal Kanser Enstitüsü (NCI), cep telefonlarının düşük riskli olduğunu iddia eden, iyonlaştırıcı olmayan radyasyon yaydığı ve risk seviyesinin çok düşük olduğunu ifade eden bir kurumdur.

Ama bizden sakladıkları şey; iyonize olmayan radyasyonun insan dokusunu ısıtmasıdır ki bu da henüz tam olarak değerlendirilmemiş bir sağlık tehdidi oluşturur. NCI, aslında, iyonik olmayan radyasyonun, özellikle uzun vadede insan dokusunu nasıl etkilediğine dair kesin cevap verebilecek kadar bile incelememiştir.

Yapılan bağımsız çalışmalar, cep telefonu kullanımının, her ikisi de beyinde meydana gelen gliomalar ve meningiomlar dahil olmak üzere bir dizi kanser türüyle ilişkili olduğu sonucuna varmışlardır. Cep telefonları özellikle beyinleri hala büyüme aşamasında olan gençler ve çocuklar için risklidir.

Çocuklar ve gençler bu konudaki en savunmasız gruptur. Cep telefonunun zararlarını azaltmak için hükümetlerin kamuoyunu bilinçlendirme çalışmaları yapmaları gerekir.

29 Mart 2018

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?