Cilt Kanseri Nedir?

Cilt kanseri derideki hücrelerin kontrolden çıkmasıyla oluşur. Cilt kanserleri çoğu zaman güneş ışığı sebebiyle deri hücrelerinin kontrolden çıkmasıyla meydana gelir. Her yaş ve cinsiyetten insanlar bu hastalığa yakalanabilir fakat bazı risk faktörleri bu hastalığa yakalanma riskini artırmaktadır. Bunlar:

 • Ciltte güneş yanıklarının bulunması
 • Cildin hassas olması (mavi, yeşil ve açık gri göz rengi, kızıl, sarı veya açık kahverengi saç rengi)
 • Aile geçmişinde cilt kanserinin bulunması
 • Ciltte fazlaca ben bulunması

Cilt Kanserinin Türleri Nelerdir?

Cilt kanseri 3 tiptir. Bunlar:

 • Bazal hücreli karsinoma
 • Skuamöz hücreli karsinoma
 • Melanom (ben kanseri)

Bu kanser tiplerinden ilk ikisi yavaş seyreden kanser tipi olsa da melanom adlı kanser tipi en hızlı seyreden cilt kanser tipidir. Bu kanser tipi çok kısa bir sürede lenf bezlerine ve değişik bölgelere yayılabilir. Diğer ikisine göre melanom kanser tipi çok daha ciddi bir kanser türüdür.

İlk iki kanserin tedavi yöntemleriyle iyileşmesi mümkündür. Hatta bazı yerlerde bazal hücreli karsinoma kanser çeşitlerinden bile sayılmamaktadır. Fakat asıl korkulan kanser tipi melanomdur. Bu kanser tipi ölümcül bir kanser tipidir. Yıllarca görülen bir ben içinde gelişebilmektedir ve hızlıca vücuda yayılarak hızlı ölüme sebep olabilmektedir.

Yine bu kanser tiplerinin arasındaki farklardan birisi de belirtileridir. Çünkü skuamöz hücreli karsinomada yaralar, kabarık yaralar oluşabilir. Hastalar genellikle bunlardan çok şüphelenirler. Evet, bu bir kanserdir fakat ölümcül değildir. Melanom ise basit bir ben olarak belirti gösterebilir. Hastalar bundan şüphelenmese bile aslında bu kanser ölümcüldür.

Cilt Kanserine Vücudun Hangi Bölümünde Daha Sık Rastlanır?

Cilt kanserine en çok vücudun güneş gören yerlerinde rastlanır. İyi huylu cilt kanserinin vücutta görüldüğü yer kişinin giyinme tarzını göre de değişmektedir. Fakat genellikle boyunda, ellerde, kollarda, kel olanlarda kafa derisinde görülür.

Kötü huylu cilt kanseri ise vücudun açık bölgelerinde daha sık olmasına rağmen vücudun kapalı bölgesinde de oluşmaktadır. Hatta bu kanser tipi saçlı deride bile meydana gelebilmektedir.

Bu yüzden genel bir tanımlama yapmak doğru olmaz. Fakat yine de en çok risk taşıyan yerler vücudun güneş gören kısımlarıdır. Başka bir risk taşıyan bölge ise benlerdir.

Cilt Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Cilt kanserinin belirtileri ciltten cilde değişebilmektedir. Cilt kanserinde genel belirtiler şunlardır:

 • Deride kabarıklık
 • Kendi kendine çıkan bir yara izi
 • Aylarca iyileşmeyen üzerinde kabuklanma olabilen yaralar
 • Birden bire ortaya çıkan 6 mm’den daha büyük içinde kanamalı noktalar içeren kabaran benler

Bir bireyde bu belirtilerden herhangi birisi bulunuyorsa bireyin doktora gitmesi tavsiye edilir.

Cilt Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ölümcül olan cilt kanser tipi melanom için uzmanların yeni bir ilaç geliştirdiği ve ilacı hastalarda kullandıklarında işe yaradığını, uzmanların ilacın üstünde çalıştığı duyuldu. Bunun dışında diğer kanser türleri için kriteropi, radyoteropi ve kemoterapi uygulanabilmektedir.

15 Eylül 2012

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylama yapılmamış.)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?