Endoskopik Retrograd Kolanjiyo Pankreatografi – ERCP Nedir?

ERCP açılımı Endoskopik Retrograd Kolanjiyo Pankreatografi‘dir. ERCP, endoskopi cihazı yardımıyla özel bir ilaç kullanılarak safra yollarının ve pankreas kanalının görüntülenmesidir. Eğer kanalda sarılığa neden olabilecek bir taş varsa, bu taşın çıkarılması, papilla adı verilen safra kanalı ağzının genişletilmesi ve biyopsi yapılması gibi işlemler ERCP adı altında yapılır.

ERCP Nasıl Yapılır?

ERCP işleminde öncelikle dudenoskop isimli bir endoskopi cihazı ile mide, ardından onikiparmak bağırsağı ve oradan da papillaya girilir. Papilladan safra kanalına kateter yardımıyla geçilir. Kateter kullanılmasının nedeni işlem esnasında ve sonrasında oluşabilecek acil durumlar için sakinleştirici ve tedavi amaçlı ilaçları hızlı bir şekilde verebilmektir. Tırnak bölgesinde kan akımını gösteren bir algılayıcı takılarak kalp ve solunumdaki değişiklikler takip edilir. Boğaza anestezik bir ilaç sıkılır. Sol tarafı üzerine ya da sırt üstü yatırılan hastanın ağzına ağızlık konulur.

ERCP Nedir?

Endoskopi sırasında hastanın rahatsız olmaması için uyku getirici ilaçlar kateterden verilir. Bu ilaçlar narkoz gibi değildir, hiçbir şekilde hasta ağrı hissetmez. Sadece daha sakin ve daha gevşemiş bir halde olur. Bazı riskli hastaları uyutmadan da ERCP yapmak mümkündür.

ERCP Öncesi Hazırlık

ERCP yaptırmadan önce 6 saat boyunca hastanın hiçbir şey yememesi gerekir. Doktor, hastanın kullandığı ilaçları, daha önce geçirdiği hastalıkları ve varsa alerjilerini öğrenir. Hastaya Aspirin, Coraspirin, Heparin, Ecoprin ve Pradaxa gibi kanı sulandıran ilaçların bir hafta öncesinden bırakılması söylenir.

ERCP Hangi Durumlarda Yapılır?

ERCP daha çok safra yollarında taş olması durumunda yapılır. Safra kesesindeki taşın safra kanalına düşerek bu bölgeyi tıkaması sonucunda, tıkanıklığın giderilmesi amacıyla ERCP yapılır. Pankreas tümörlerini temizlemek için, safra yollarını genişletmek için ve pankreas hastalıklarını tespit etmek için de ERCP uygulanabilir.

ERCP İşleminin Komplikasyonları Nelerdir?

ERCP ne kadar güvenli bir işlem olsa da bazı komplikasyon riskleri her zaman vardır. Bunların başında pankreas bezinin iltihaplanması gelir. Nadir de olsa kanama ya da bağırsak delinmesi gerçekleşebilir. Ortaya çıkan bu komplikasyonlar endoskopik müdahale ile yok edilebilmektedir. İşini bilen ve alanında uzmanlaşmış kişilerin yaptıkları ERCP işlemlerinde başarı oranı yüzde 95 civarındadır.

23 Mart 2018

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?