Normal Bir Hücre Nasıl Kansere Dönüşür?

Çağımızın en korkulan hastalıkların biri kanserdir. İnsanları çaresiz bırakan ve tedavisi konusunda erken adımın çok önemli olduğu bilinen bu hastalığın tanınması gerekmektedir. Kanser kelimesi Latince “yengeç “anlamına gelir ve tuttuğunu bırakmayan bir anlamı vardır. Esasında kanser, sağlıklı bir hücrenin davranışlarını düzenleyen mekanizmasının bozulması olarak da tanımlanabilir. Hücre işleyiş düzeninde meydana gelen bozulma sonrasında, hücreler kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya başlar. Kanser üzerinde son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucunda, kanserin %90-95 aralığında çevresel etkenlerden ortaya çıktığı belirlenmiştir. Yüzde 5-10 aralığında ise kanserin genetik sebeplerden dolayı oluştuğu tespit edilmiştir. Kanser ilk olarak hücrenin yapı taşına müdahale ederek hücrenin işlevlerinde bozukluklara neden olmaktadır.

Normal sağlıklı bir hücrede bölünme işlemi gerçekleştikten sonra ortaya çıkan hasarlı hücreler apoptozis olarak isimlendirilen ölüm yolağı mekanizmasıyla ortadan kaldırılır. Böylece hücre hasarlı bölümlerini yok ederek kendini korumuş olur. Şayet bölünme sırasında oluşan hasarlı hücreler ortadan kaldırılmaz ise hücre bozulmaya başlar. Hasarlı hücrelerin ortadan kaldırılmamasına genetik kazaların birikimleri de eklenmiş olursa hücre kanser hücresine dönüşmeye başlar. Bunun sonucunda yavaş yavaş hücrenin işleyişinde bozulmalar başlar. Bu ise sorunlu hücrelerin bulunduğu bölgede kanserin yayılmasına neden olur. Böylece insanlığın son zamanlarda en çok karşılaştığı kanser rahatsızlığı ortaya çıkar. Bundan dolayı kanser tedavilerinin tamamına yakını kanserli hücreler üzerinde yoğunlaşmaktadır.

DEVAMINI OKU
Yorum Yok

Kanser Bulaşıcı Mıdır?

Kanser hastalığının yaygınlaşması ile birlikte çok fazla bilgi kirliliği oluşmaya başladı. Her yerde kanser ile ilgili yazılara ve haberlere rastlıyoruz. Bunların güvenilirliğini sınamadan doğruluklarına inanmak elbette ki çok yanlıştır. Kulaktan kulağa yayılan bilgiler mantık süzgecinden geçirilmeden paylaşılmamalıdır. Kanser gibi ciddi hastalıklarda en güvenilir ve kesin bilgiyi, alanında uzman doktorlar verebilir.

Halk arasında bilinen yanlışlardan biri de kanserin bulaşıcı olduğudur. Bulaşıcı hastalıklar bilindiği gibi, mikroplar ya da parazitlerin bazı yollarla bir kişiden diğerine geçmesi şeklinde olur. Öksürmek, hapşırmak, deri teması, ortak eşya kullanımı ve aynı yiyeceklerle beslenmek kimi hastalıkların yayılmasına neden olabilir. Fakat söz konusu kanser olduğunda, saydığımız sebepler zararlı hücrelerin başka bir kişiye geçmesi için yeterli değildir.

DEVAMINI OKU
Yorum Yok

Kanserde Erken Teşhisin Önemi Nedir?

Kanser tüm dünyada en tehlikeli hastalıklar listesinde en başta gelmektedir. Kanserin çok farklı çeşitleri bulunmaktadır. Ülkemizde kadınlarda en çok görülen kanser türü meme kanseri ve rahim ağzı kanseridir. Erkeklerde ise en çok rastlanan kanser türü prostat kanseridir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda yani toplamda ülkemizde en çok rastlanan kanser türü ise kalın barsak kanseridir. Kanser tedavilerinde en önemli konu erken tanıdır. Erken tanı çoğu zaman hastalığa zamanında müdahale şansı verir ve bu sayede hastalığı yenmek çok daha kolaylaşır.

Kadınlarda ve erkeklerde kansere yakalanma yaş ortalamaları nelerdir?

Kadınlarda en çok görülen meme kanseri riski 35 ile 40 yaşları arasında ortaya çıkmaya başlar. Bu yüzden 35 yaşından sonra her yıl kontrole gitmek hastalılara erken tanı konabilmesi bakımından önem taşır. Rahim ağzı kanseri riski ise 25 yaşından itibaren başlamaktadır. 25 yaşından itibaren her yıl smear testi yaptırmak gerekmektedir.

DEVAMINI OKU
Yorum Yok

Akciğer Kanseri Hastalarına Neler Tavsiye Edilir?

İnsanlarda en sık görülen kanser türü akciğer kanseridir. Akciğer kanseri erken tedavi edildiğinde kurtulma şansı büyüktür. Ancak çoğunlukla akciğer kanseri ilerlediği aşamalarda fark edildiğinden iyileşmemekte ya da süreç uzamaktadır. Bu kanser türü çoğunlukla erkeklerde görülür, ancak son yıllarda kadın akciğer kanseri olan hastaların sayısında da ciddi bir artış olmuştur. Akciğer kanserinin en önemli nedeni sigaradır. Kadınlarda da sigara içenlerin sayısının artması bu hastalığın görülme sıklığını, kadınlarda da artırmıştır. Bu nedenle öncelikle yapılması gereken şey sigaranın hayatta çıkarılmasıdır. Bundan sonra yapılması gerekense, bağışıklık sistemini güçlendirecek şekilde beslenmektir. Özelikle yeşillikler sofralardan eksik edilmemelidir. Bol bol yeşil salata tüketilmelidir. Bu kapsamda ısırgan otu öncelikli tercih olmalıdır. Sebze ve meyveler mutlaka yenmeden önce elma sirkesinde yıkanmalıdır.

DEVAMINI OKU
Yorum Yok

İnsanda Kanserin Oluşma ve Tedavi Süreci

Dünyada bugüne kadar on milyonlarca insanı pençesine almış ve tamamı ile kurtulma ve korunma yolu henüz bilinemeyen hastalıklardan kanser modern çağın illeti olmayı sürdürmektedir. Tüm kanser hastalıkları oluşma yolu açısından birbirine benzer. Vücutta herhangi bir sebepten mutasyona uğramış hücrelerin, immün sistem tarafından yok edilemeyip kontrolsüz olarak çoğalması sebebiyle oluşan kanser hastalıkları akciğer ve beyin gibi hayati organlara etki ettiğinde çoğu zaman tedavi edilemez boyutta olabilmektedir.

Kanserin oluşması en başta tümör ve urlar ile başlar. Bu zararlı oluşumlar bir araya toplanan ve yayılarak büyüyen milyarlarca kanser hücresinden başka bir şey değildir. Bazı türlerde tümör tek bir yerde kalırken bazı durumlarda ise metastaz denilen olay ortaya çıkarak lenf ve kan dolaşımı aracılığı ile vücudun diğer bölgelerine de sıçrayabilirler.

DEVAMINI OKU
Yorum Yok