Fibroblast Nedir? Kanser Tedavisinde Nasıl Uygulanır?

Daha çok estetikle ilgili konularda karşımıza çıkan fibroblast, günümüzde pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Kanser türlerinden şeker hastalığına kadar çok sayıda hastalık, fibroblast hücre tedavisi ile iyileştirilebilmektedir.

Fibroblast Nedir?

Bağ dokunun ana hücresi olan fibroblast, yassı ve oval biçimindedir. 1 ya da 2 çekirdeği olan fibroblastlar, organizma için oldukça önemli görevlere sahiptirler. Fibroblastların görevlerinden biri de hücrelerin iç yapılarını meydana getirmektir. Cildin parlak görünmesini, yumuşak ve esnek olmasını sağlayan, hücrelerin içindeki kollajen ve elastin maddeleridir. Fibroblastlar kollajen ve elastin maddelerini ürettikleri için cilt sağlığı için son derece önemlidirler. Derideki herhangi bir yaralanma anında dokuları onaran sistemi aktifleştiren yine fibroblastlardır.

Fibroblast Kanser Tedavisinde Nasıl Uygulanır?

Hasar gören, farklılaşan ya da doğal yollarla yenilenemeyen hücrelerin tedavisinde uygulanan yöntemlerden biri de fibroblast kök hücre tedavisidir. Yapıları bozulmuş hücrelerin yerine kök hücre nakli yapılarak aynı organ naklinde olduğu gibi vücutta bir yenilenme amaçlanır. Kök hücre tedavisinde sağlıklı hücreler hasarlı hücreler ile yer değiştirir.

fibroblast nedir

Hücrelerin kollajen ve elastin üretme potansiyeli zaman içinde kaybolabilir. Derinin güneş ışınlarına maruz kalan bölgelerindeki fibroblastlar, güneş ışınlarındaki radyoaktif etkiler nedeniyle hasar görebilir. Fibroblastların hem sayıca azalması hem de yapılarının bozulması, cildin mat ve soluk görünmesine neden olabilir. Özelikle cilt kanseri gibi hastalıklarda cilde eski canlılığını kazandırmak için hastanın kendinden fibroblast alınır. Başka birinden alınan fibroblastlar, organizma tarafından reddedilebilir, bu nedenle fibroblast kök hücre tedavisinde kişinin kendi hücreleri kullanılır.

Fibroblast kök hücre tedavisi, hematolojik kanser vakalarında da uygulanan bir tedavi şeklidir. Kemik iliği içinde yer alan hücreler, kanserli hücrelerin yerine nakledilerek hastalığın tedavisi sağlanır. Lösemi, lenfoma ve benzeri hematolojik kanserlerin tedavisinde kullanılan fibroblastlar, ilerleyen teknoloji sayesinde çok başarılı sonuçların elde edilmesini sağlamaktadır.

Şeker hastalığı ve böbrek kanserinin tedavisinde de kullanılan fibroblast kök hücre nakli, karaciğer hastalıkları, koroner hastalıklar, otoimmün hastalıklar ve ilerlemiş kanser vakaları için iyileştirici etki oluşturmak amacıyla yapılmaktadır. Fibroblastlar hastanın kendi vücudundan alındığı için dokuların vücut tarafından reddedilme olasılığı yoktur, bu nedenle son derece güvenilir bir tedavi şeklidir.

16 Şubat 2018

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?