Filleri Kansere Karşı Dirençli Yapan Genler, İnsanlarda Da Var

Filler, onları kansere karşı dirençli yapan genlere sahiptir. Bilim adamları aynı genlerin insanlarda da olduğunu keşfetti. Bazı memelilerin genetik olarak uyum sağlama ve kansere karşı duyarlılıklarını azaltma konusunda doğuştan sahip oldukları yetenekleri var mıdır? Bu konuda, Journal of Cell Reports dergisinde yayınlanan yakın tarihli bir çalışma, dünyanın en büyük kara memelisi olan fillerin, yüzyıllar boyunca genlerinin değişme şeklinden kaynaklanan kansere karşı özel bir direnç taşıdıklarını gösteriyor.

Fillerdeki TP53 Geni, Onları Kansere Karşı Koruyor

Makaleye göre, filler, birçok formda kansere karşı direnci arttırdığı bilinen TP53 genlerine sahipler. Bilim insanları bu genin nasıl çalıştığını henüz tam olarak anlayamamış olsalar da, bu genin bir şekilde, fillerin ölümcül hastalıktan kurtulmalarına yardımcı olduğunu gözlemlemişlerdir. Filler zaman içinde kendi bedenlerinde malign hücrelerin büyümesini ve yayılmasını önleyen genetik değişiklikler geliştirmişlerdir.

İnsanlar da bu tür değişiklikler yaşarlar. Araştırmacılar memeli evrimini araştırırken, bu değişikliklerin aslında insanlarda da meydana geldiğini ve insan popülasyonlarının kanser direncinde benzer iyileşmeler yaşamadan önce belli bir zaman geçmesi gerektiğini gözlemlemiştir.

Belli bir memelinin fizyolojik ve anatomik özelliklerinin yanı sıra vücut büyüklüğü, ne tür uzantılara sahip olduğu ve mevsimden mevsime nasıl yaşadığı da önemlidir. Buna dayanarak, ekip uyarlamaların son derece karmaşık olduğunu ve birçok durumda tahmin edilemez olduğunu, ancak zaman içinde gerçekleştiklerini buldu.

Filleri Kansere Karşı Dirençli Yapan Genler, İnsanlarda Da Var

Beslenme Şeklimiz Kanseri Etkiliyor

Bir insanın beslenme şekli kanserden korunma konusunda önemli bir rol oynar. İnsan biyolojisi büyük ölçüde kişinin yediği şeylere bağlıdır. Yapılan diyetler hastalığa karşı korunmada son derece önemlidir. Bu, yıllardır yürütülen ve kanser gibi kronik hastalıkların önlenmesinde önemli bir faktör olan beslenmenin bilimsel yönüne işaret eder.

Bunun çok basit bir örneği, Akdeniz diyetinin insan vücudu üzerindeki etkisini inceleyen yeni çalışmalarda görülür. Araştırmacılar, bu özel beslenme konfigürasyonunun vücudun hastalıktan korunmasına yardım etmede oldukça yararlı olduğunu, en sağlıklı yiyecek maddelerinin taze balık, sebze, fındık ve meyveler olduğunu bulmuşlardır.

Pekin’de yapılan araştırmalar, tetrandrin ve arsenik trioksit gibi bazı bitkisel bazlı alkaloidlerin, özellikle de yüksek düzeyde invaziv meme kanserleri olan kanser tümörlerinin büyümesini engellemeye yardımcı olabileceğini buldu.

22 Ağustos 2019

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylama yapılmamış.)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?