Hamilelikte Kanser Tedavisi

Hamilelikte kanser nadir görülen bir durumdur. Gebelik sırasında oluşan kanser hastalığı konusunda en sık duyulan endişelerden biri, kanserin fetüse zarar verip vermeyeceğidir. Hamile kalındıktan sonra kanser olunması durumunda, kanserin fetüse geçme olasılığı son derece azdır, fakat kanserli bir kadının hamile kalması durumunda muhakkak bu konuda deneyimli ve bilgili kişilere başvurulmalıdır.

Hamilelikte Kanser Tedavisi

Hamilelikte Kanser Tedavisi Nasıl Olur?

Hamilelikte kanser tedavisi yapılırken gebeliğin hangi evrede olduğu, kanserin türü, hangi evrede olduğu, tümörün yayılma durumu, hastanın ve ailesinin tedaviyle ilgili düşünceleri gibi pek çok faktöre bakılır. Hastanın ve bebeğin sağlığını koruyabilmek için, yapılacak tedavi son derece önemlidir. Gebelikte yapılan kanser tedavilerinde uzman bir ekip multidisipliner bir şekilde çalışır. Bu ekip içinde yüksek riskli doğum uzmanları ve kanser doktorları vardır. Tedavi aşamasında hem bebeği hem de hastayı yakından takip eden profesyoneller, bebeğin ve annenin sağlığını riske atacak her türlü durumu önler.

Kimi kanser tedavilerinde hamileliğin ilk 3 ayında fetüse zarar gelme olasılığı vardır. Bu nedenle uzmanlar 2. ya da 3. trimester denen hamileliğin ikinci 3 aylık dönemi ya da hamileliğin son 3 aylık dönemine kadar tedaviyi ertelemek isteyebilirler. Gebelikte kanser geç teşhis edildiği zaman, tedavinin doğumdan sonra başlaması önerilir. Bu yüzden hamilelikte kanser tedavisi, kanserin tespit edildiği döneme göre farklılık gösterir.

Gebelikte kanser tedavisi sırasında kullanılan radyoterapi, tüm trimester dönemlerinde bebeğe zararlı olabilir. Bu yüzden uzmanlar, hamilelik boyunca radyoterapiden kaçınırlar.

Hamilelikte Hangi Kanser Tedavileri Kullanılır?

Gebelikte kullanılan kanser tedavileri;

  • Cerrahi yöntem: Ameliyat esnasında doktor hem tümörü hem de tümörün etrafındaki sağlıklı dokuları alır. Hamilelikte kanser tedavisinde uygulanan ameliyatın bebeğe zararı çok azdır ya da hiç yoktur. Gebelikte uygulanan kanser tedavileri içinde en güvenli yol ameliyattır.
  • Kemoterapi: Tümörleri ortadan kaldırmak için kemoterapi ilaçları kullanılabilir. Bu ilaçlar kanserin ilerlemesini ve bölünmesini durdurmak için verilir. Gebeliğin ilk üç aylık döneminde uygulanan kemoterapinin bebeğe zararları olabilir. Organları büyümekte olan fetüs, bu ilaçlardan olumsuz yönde etkilenebilir. 1. trimesterde yapılan kemoterapi nedeniyle düşük ya da doğum kusurları riski oluşur.

27 Şubat 2018

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?