İnsanda Kanserin Oluşma ve Tedavi Süreci

Dünyada bugüne kadar on milyonlarca insanı pençesine almış ve tamamı ile kurtulma ve korunma yolu henüz bilinemeyen hastalıklardan kanser modern çağın illeti olmayı sürdürmektedir. Tüm kanser hastalıkları oluşma yolu açısından birbirine benzer. Vücutta herhangi bir sebepten mutasyona uğramış hücrelerin, immün sistem tarafından yok edilemeyip kontrolsüz olarak çoğalması sebebiyle oluşan kanser hastalıkları akciğer ve beyin gibi hayati organlara etki ettiğinde çoğu zaman tedavi edilemez boyutta olabilmektedir.

Kanserin oluşması en başta tümör ve urlar ile başlar. Bu zararlı oluşumlar bir araya toplanan ve yayılarak büyüyen milyarlarca kanser hücresinden başka bir şey değildir. Bazı türlerde tümör tek bir yerde kalırken bazı durumlarda ise metastaz denilen olay ortaya çıkarak lenf ve kan dolaşımı aracılığı ile vücudun diğer bölgelerine de sıçrayabilirler.

Tedavi süreci kesin sonuç vermiyor olsa da pek çok hastayı kurtardığı da bilinen bir gerçektir. Tedavinin olumlu sonuçlanmasında hastalığın ne kadar erken fark edildiği ve vücuda ne kadar yayıldığı ön plandadır. Aynı zamanda kişinin bağışıklık sisteminin güçlülüğü de oldukça önemli bir faktördür. Hali hazırda hastalığa yakalanan çoğu kişinin doğal veya dış etkenler ile zayıflayan bağışıklık sistemlerinin olduğu bilinmektedir.

Kanser tedavi süreçlerini gerçekleştiren doktorlara onkoloji uzmanı adı verilmektedir. Hastalığın türü ve vücutta yayılma miktarına bağlı olarak kemoterapi, radyoterapi, cerrahi müdahale uygulandıktan sonra sonuç alınamadığı durumlarda ise son çare olarak alternatif tıp yöntemleri tercih edilmektedir.  Bu tarz denenmemiş ve etkinliği kanıtlanmamış yöntemler hayat kurtarmak açısından son çare olarak uygulanmakta ve kimi şanslı durumlarda ise olumlu sonuç verebilmektedir. Diğer bir yol olan immünoterapide ise vücutta bulunan bağışıklık hücrelerinin detaylı yöntemler ile kanserli dokuya karşı kullanılması sağlanmaktadır.

29 Eylül 2013

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylama yapılmamış.)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?