IVP Nedir? Kanser Taramasında Kullanılır mı?

IVP, intravenöz pyelografi olarak bilinen ilaçlı böbrek filmidir. Böbreklerin ve idrar yollarının filminin çekilmesi radyolojik bir yöntem olan IVP ile mümkündür. İyot içeren kontrast bir madde damar içine verilerek, belli aralıklarla grafiler alınır. Böylece böbreklerin fonksiyonları, üriner sistem ve toplayıcı sistemler görüntülenebilir. Böbreklerde  ve idrar yollarında oluşan şikayetlerde IVP yardımıyla teşhis konulabilir.

IVP Ne Kadar Sürer?

IVP yönteminde damar yoluyla verilen kontrast maddeler x ışınları altında üriner sistemin, böbreklerin ve toplayıcı sistemlerin görüntülenmesini sağlar. 10 – 15 dakika aralıklarla sekiz ya da 10 defa röntgeni çekilen hastanın IVP filmi 2 ya da 4 saat sürebilir. Bu süre özel kurumlarda daha az olmaktadır, çünkü gelen hasta sayısı daha azdır.

IVP Nedir? Kanser Taramasında Kullanılır Mı?

IVP Kanser Taramasında Kullanılır Mı?

Böbrek kanserlerinde tanı amacıyla kullanılan IVP’nin kullanımı, bilgisayarlı tomografi tekniklerinin gelişmesi ile birlikte azalmıştır. İdrar kesesi, idrar yolları ve üretranın görüntülenmesini sağlayan IVP;

  • İdrar yollarında oluşan anormal durumların teşhisinde,
  • Kanlı gelen idrarın nedenini araştırmak için,
  • Böbrek taşlarının yerini tespit etmek için
  • Sırt ağrısının neden olduğunu anlamak için,
  • Sık oluşan idrar yolları enfeksiyonlarının sebebinin araştırılmasında,
  • İdrar yollarında bulunan tümörün yerinin ve büyüklüğünün tespit edilmesinde kullanılır.

Böbrek kanserinin teşhisi için yapılan IVP filmi ile tedavinin şekline karar verilir. Böbrek kanseri tedavisinde, diğer kanser türlerinde olduğu gibi tümörün büyüklüğü, vücutta başka organlara yayılıp yayılmadığı, böbrek dışındaki dokulara metastaz yapma durumu ve hastanın kaç yaşında olduğu gibi konular oldukça önemlidir.

Böbrek Kanseri Tedavisi

Böbrek kanseri olan bir kişiye uygulanabilecek en iyi tedavi şekli ameliyattır. Ameliyat dışındaki diğer tedavi seçenekleri olan kemoterapi ve radyoterapi, ne yazık ki böbrek kanserini iyileştirmek için yeterli değildir ve etkinlikleri oldukça azdır.

Böbrek kanserinin tedavisinde üroonkoloji dalında uzmanlaşmış üroloji ekibi yer alır. Kemoterapi ve radyoterapi üniteleri bulunan, acil durumlarda olası sorunların giderilmesini sağlayacak tam donanımlı hastaneler, böbrek kanserinin tedavisinde başarı oranını artırırlar.

Tedavi sırasında idrar yollarındaki hastalıkları tedavi konusunda uzmanlaşmış üroloji uzmanı ile ürolojik tümörlerle ilgilenen üroonkologlar çalışır. Üroloji uzmanı ve üroonkoloğun dışında medikal onkolog ve radyasyon onkoloğu da bulunur.

02 Nisan 2018

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?