Jinekolojik Onkoloji Nedir?

Geçtiğimiz yıllarla kıyaslandığında kanser vakalarında ciddi bir artış görülmektedir. Dünya geneline bakıldığında en çok ölümün gözlendiği kalp hastalıklarını kanser hastalıkları izler. Kadınlarda en çok görülen kanser türü ise meme kanseri ve genital organlarla ilgili kanserlerdir. Kadınların genital bölgelerinde oluşan kanserlere jinekolojik onkoloji adı verilmiştir.

TÜİK verilerine göre ülkemizde 2002 yılındaki ölümlerin yüzde 12’si kanser nedeniyle olmuştur. 2012 yılında ise bu sayı yüzde 21’lere kadar çıkmıştır. Önümüzde yıllarda bu sayının daha da artacağı ve kanser nedeniyle gerçekleşen ölümlerin çoğalacağı tahmin ediliyor.

Jinekolojik Kanserler Nelerdir?

Kadınlara özgü kanserler olan jinekolojik kanserler;

  • Rahim ağzı kanseri (serviks)
  • Rahim kanseri (uterus)
  • Yumurtalık kanseri (tuba uterina)
  • Döl yolu kanseri (vaginal kanser)
  • Vulva kanseri

Jinekolojik Kanserler Neden Olur?

Hava kirliliğinin artması, katkı maddesi ile doldurulmuş paketli gıdaların sıkça tüketilmesi ve sigara gibi zehirli maddelerin içilmesi, kanser ve tümörlerin meydana gelmesini engelleyen genlerin yapısını bozar. Bağışıklık sistemi zayıflayarak savunmasız kalan vücut, tüm hastalıklara açık hale gelir. Bu olumsuz koşulların ortadan kaldırılması ile birlikte kanser riski azaltılabilmektedir.

Jinekolojik Onkoloji ve Çocuk Yapma İsteği

Çocuk sahibi olmak isteyen fakat kariyer hedefleri nedeniyle bu isteği erteleyen kadınların yüzde 10’luk kesimi, bu isteklerini ne yazık ki kansere yakalandıkları için daha da ertelemek zorunda kalıyorlar. Henüz çocuk sahibi olmamış kanser tedavisi gören kadınlar, hormonal tedavi ya da ameliyatla üreme yeteneklerini kaybetmeyebiliyorlar. Çocuk sahibi olduktan sonra kansere yakalanan kadınlarda ise kanserli bölge ameliyatla alınarak tedavi tamamlanır.

Jinekolojik Onkoloji Nedir?

20 yıldır rahim ağzı kanserlerinde yapılan tedavilerde üreme özelliğinin kaybedilmemesi amaçlanmaktadır. Özellikle erkenden teşhis edilen jinekolojik kanserlerde başarı oranı oldukça yüksektir.

Jinekolojik onkoloji, rahim kanseri vakalarında başarılı olduğu için bu sorunla karşılaşan kadınlarda çocuk yapma isteği çok fazladır. Rahmin iç duvarına yayılmayan erken evre kanserlerde gebe kalınabilir. Aynı başarı sadece rahim kanserinde değil yumurtalık kanserinde de görülür. Genç yaşta oluşan germ hücreli yumurtalık tümörleri ve borderline özelliğine sahip yumurtalık kanserlerinde yalnızca tümörlü kısım alınır. Buna karşın yumurtalığın korunması sağlanarak gebelik engellenmemiş olur.

15 Mart 2018

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?