Kalın Bağırsak Kanseri Riskini Azaltmanın 6 Yolu

Kalın bağırsak kanseri (kolorektal kanser), ABD’de en sık görülen kanserlerden biridir. Her 20 Amerikalıdan yaklaşık 1’i yaşamları boyunca bir noktada kolon veya rektum kanserine yakalanıyor. Ülkemizde de çok sık görülen kalın bağırsak kanseri riskini azaltmaya yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var.

Kalın Bağırsak Kanseri Riskini Azaltmanın 6 Yolu

Kolorektal sağlığınızı koruyabilmek için yapabilecekleriniz;

1-Kolorektal kanser taraması yapın

Kolorektal taramalar, kansere dönüşmeden önce çıkarılabilen polipler olarak adlandırılan büyümeleri bulabilir. Bu testler ayrıca tedavilerin başarılı olma olasılığını artırdığı gibi kolon veya rektum kanserinin bulunmasını sağlayabilir. Amerikan Kanser Derneği, 50 yaşına gelindiğinde mutlaka test yapılmasını önermektedir.

2-Sebze, meyve ve tahıl tüketin

Bolca sebze, meyve ve tam tahıl içeren diyetler, kolon veya rektal kanser riskini azaltırlar. Kırmızı eti ve işlenmiş etleri (sosis, salam, pastırma) azaltmak kolorektal kanser riskini de azaltır.

3-Düzenli egzersiz yapın

Fiziksel olarak aktif değilseniz, kolon veya rektum kanseri geliştirme riskiniz daha yüksektir. Aktivitenizi arttırmak, bu riski azaltmanıza yardımcı olabilir.

4-Kilonuza dikkat edin

Aşırı veya obez olmak, kolon kanserine yakalanma riskini artırır. Beslenme alışkanlıklarını değiştirerek kilonuzu kontrol edebilir, kansere yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

5-Sigara içmeyin

Uzun yıllar sigara içenlerde, sigara içmeyenlere oranla daha çok kolon kanserine yakalanma riski vardır. Sigara içiyorsanız ve bırakmak istiyorsanız fakat tek başınıza bunu yapamıyorsanız mutlaka yardım alın.

6-Alkolü azaltın

Çok fazla alkol tüketmek kalın bağırsağı kanserine neden olabilir. Erkekler günde 2 kadeh, kadınlarsa günde bir kadehten fazla alkol almamalıdırlar.

Bu yaşam tarzı alışkanlıklarının bir kısmını değiştirmek, diğer birçok kanser türünün yanı sıra kalp hastalığı ve diyabet gibi ciddi hastalıklara yakalanma riskini de azaltabilir.

Değiştiremediğiniz risk faktörleri

Kolon veya rektum kanseri teşhisi konan çoğu insan 50 yaşın üzerindedir. Bu nedenle Amerikan Kanser Derneği, 50 yaşına gelen herkesin kolorektal kanser taraması yapmasını önermektedir. Ancak yukarıda saydığımız alışkanlıklara sahip genç yaştaki insanlarda da, bu kanserlerin gelişme olasılığı vardır. Bu yüzden herhangi bir şüphede mutlaka tarama testleri yapılması gerekir.Ailesinde kolorektal kanseri ya da bir polip öyküsü olan kişiler özellikle risk  altındadır. Kolon ya da rektum kanserine yakalanan her 5 kişiden birinin ailesinde bu hastalık görülür.

01 Haziran 2018

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?