Kan Kanseri (Lösemi) Nedir?

Halk dilinde lösemi olarak bilinen bu kanser, kan hücrelerinin özellikle de akyuvarların kontrol dışı çoğalmasına denir. Lösemi vücuttaki kan üretimini etkiler. Lösemiler yayılım hızına ve gelişim hızına göre ikiye ayrılırlar. Akut lösemiler ve kronik lösemiler. Akut lösemiler daha çok çocuklarda, kronik lösemiler daha çok yetişkinlerde meydana gelir. Neden ortaya çıktığı bilinmeyen bu kanserin hem genetik hem de çevresel faktörler yüzünden meydana geldiği düşünülmektedir.

Akut Lösemi

Bu kan kanseri türünde sürekli kontrolsüz bir şekilde kan hücresi artışı yaşanmaktadır. Normal sağlıklı kan hücrelerinde çok daha fazla hale gelen bu kanserli kan hücreleri diğer organlara yayılarak, o organların işlevini yapmalarını bile engelleyebilirler. Akut lösemi hücrelerin tiplerine göre sınıflandırılmıştır:

 • Akut Lenfoid Lösemi (ALL): Çocuklukta en çok görülen kanser olan ALL,  çocuklarda görülen lösemilerin %80’ini oluşturur. Burada sık görülen yaş sınırı 15 yaştır. Fakat bu kanser türü sadece çocuklarda görülmez, bazen yetişkin insanlarda da görülür. 50 yaşın üstündeki insanlarda görülme sıklığı pek nadirdir.
 • Akut Myeloid Lösemi (AML): Yetişkin insanlarda görülen kan kanserlerinin %20’sini, ergenlik çağındaki ve yirmili yaşlarda ki kan kanserlerinin %50’sini AML oluşturur.

Kronik Lösemi

Kronik lösemi normal kan hücrelerinin yaptığını yapamayan kan hücrelerinin çoğalmasıyla meydana gelir. Kronik lösemi akut lösemiye göre daha yavaş ilerler. İki gruba ayrılmaktadır:

 • Kronik Lenfoid Lösemi (KLL): Akut lösemilerinden farklı olarak daha çok yaşlılarda görülür. 30 yaşın altında görüldüğü çok nadirdir. Görülme sıklığı yaş arttıkça artar. En sık 60’lı, 70’li yıllarda görülür. KLL kanseri bütün lösemi kanserlerinin %30’unu oluşturur.
 • Kronik Myeloid Lösemi (KML): Bu lösemi kanseri de daha çok yetişkinlerde görülür. Sık görüldüğü yaş aralığı biraz fazladır. 25 – 60 yaş aralığı en sık görüldüğü yaş aralığıdır. Yetişkinlerde görülen kan kanserlerin yaklaşık % 25’ini oluşturur.

Bütün kanserlere baktığımızda lösemiler, %2’lik kısmı oluştururlar. Erkeklerde sık görülen kan kanseri (lösemi) beyaz ırkta da daha çok gözlemlenir. Yetişkinlerde çocuklara göre 10 kat daha fazla görülür, çocuklarda da 4 yaş altında daha çok görülür.

Belirtiler

 • Kandaki alyuvarların eksilmesinden dolayı kansızlık
 • Yine normal akyuvarların eksilmesinden dolayı enfeksiyona yatkınlık, ateş ve çeşitli mikropların neden olduğu hastalıklar
 • Kan pulcuklarının yapımındaki azalma yüzünden çeşitli kanamalar.
 • Ciltte kısa süreler ile oluşan bir biri ardına çürümeler
 • Kesik oluştuğunda kanamanın zor durdurulması
 • Kilo kaybı
 • Terleme
 • Karında şişlik hissi

Tanı

Doktorların hastanın şikâyetlerinden şüphelenmesi önemlidir. Kan testleri yapılarak durum netleştirilebilir.

Tedavi

Son zamanlarda löseminin tedavisinde büyük adımlar atılmış olunsa da sebebi bilinmediği için belli bir sebebe yönelik tedavi uygulanamamaktadır. Kan kanserinin (lösemi) tiplerine ve safhalarına göre tedavi şekilleri değişebilmektedir.

Yapılan tedavilerde hastalık krizi atlatılsa da hastalık bazen kısa bazen de uzun zaman sonra tekrar ortaya çıkabilmektedir.

08 Eylül 2012

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylama yapılmamış.)
Loading...

Kanserden Korkma

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?