Kanser Bulaşıcı Mıdır?

Kanser hastalığının yaygınlaşması ile birlikte çok fazla bilgi kirliliği oluşmaya başladı. Her yerde kanser ile ilgili yazılara ve haberlere rastlıyoruz. Bunların güvenilirliğini sınamadan doğruluklarına inanmak elbette ki çok yanlıştır. Kulaktan kulağa yayılan bilgiler mantık süzgecinden geçirilmeden paylaşılmamalıdır. Kanser gibi ciddi hastalıklarda en güvenilir ve kesin bilgiyi, alanında uzman doktorlar verebilir.

Halk arasında bilinen yanlışlardan biri de kanserin bulaşıcı olduğudur. Bulaşıcı hastalıklar bilindiği gibi, mikroplar ya da parazitlerin bazı yollarla bir kişiden diğerine geçmesi şeklinde olur. Öksürmek, hapşırmak, deri teması, ortak eşya kullanımı ve aynı yiyeceklerle beslenmek kimi hastalıkların yayılmasına neden olabilir. Fakat söz konusu kanser olduğunda, saydığımız sebepler zararlı hücrelerin başka bir kişiye geçmesi için yeterli değildir.

Kanser bir kişiden başka bir kişiye nasıl geçer?

Kanserin bir kişiden başka bir kişiye geçmesine sebep olabilecek tek durum organ ya da doku naklidir. Kanser tedavisi görmüş kişilerden yapılan organ nakillerinde, iyileşmiş doku başka bir kişiye verildiğinde kanser görülme riski artabilir. Bu risk çok düşük olmakla birlikte bu tip hastalardan organ ya da doku nakli yapılması çok fazla tercih edilen bir durum değildir. Kanserin organ nakli yapılan kişide oluşma nedeni, nakil sırasında kullanılan ilaçların bağışıklık sistemini zayıflatması ve hastalıklara karşı savunma sisteminin güçsüz kalmasından kaynaklanmaktadır.

Kanserli hücreler; dokunma, öpüşme ya da aynı havayı solumak gibi yollarla başka kişilere geçmezler. Kanser hastalarının hücreleri, sağlıklı bir kişiden başka bir kişinin vücuduna girerek orada yaşayamaz.  Bağışıklık sistemi kuvvetli olan kişiler hastalıklı hücreleri algılayarak onları vücuttan atarlar.

Hamilelikte oluşan kanser, bebeği etkiler mi?

Kanserin anneden bebeğe geçmesi oldukça nadir görülen bir durumdur. Kanser türlerinin çoğu plasentayı delip geçemez. Genetik yollarla geçen kanser hücreleri bebeklerin bağışıklık sistemi tarafından yok edilebilirler. Hamilelere uygulanan kemoterapi bebeğe zarar verebilir, bu yüzden gebelik ilerlemişse erken doğum ya da sezaryen ile bebeğin etkilenmemesi sağlanır. Hamilelik ilk evrelerinde ise anneyi hastalıktan kurtarmak için bebeğin alınması gerekebilir.

Kemoterapi gerekmeyen kanser vakalarında bebeğin alınması gerekmeyebilir. Lösemi gibi kanser türlerinde plasentanın kanserden etkilenme oranı oldukça düşüktür. Hasta ve bebeği sürekli gözlem altında tutularak, hastalın seyrine göre karar verilmelidir.

Kanser bulaşıcı bir hastalık değildir.

Kanser hücrelerinin hangi yollarla bulaşıcı olabileceğini yazımızda özetlemeye çalıştık. Kanserli hastaların ailelerinde genetik sebeplerden dolayı kanser vakaları görülebilir, fakat bunun anlamı kanser hücrelerinin hastadan sağlıklı kişiye geçmesi değildir.

Sağlıksız bir yaşam sürdüren, kansere neden olabilecek dış tepkilere fazlasıyla maruz kalan ve genlerinde kanser hücresi oluşumuna neden olan DNA’ları barındıran kişiler kanser riski taşırlar.

13 Eylül 2017

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylama yapılmamış.)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?