Kanser Evreleri Nelerdir? Nasıl Belirlenir?

Kanser hücrelerinin yerlerini tespit etmek, metastaz olup olmadığını belirlemek ve vücudun hangi kısımlarını etkilediğini anlamak amacıyla kanser evreleri araştırılır. Kanserin iyileştirilmesinde hangi tedavilerin kullanılacağına karar vermek, tedavi sonrasında kanserin tekrarlayıp tekrarlamayacağı hakkında tahminde bulunabilmek ve hastanın yaşam kalitesini artırabilmek için kanserin evrelerinin belirlenmesi gerekir.

Kanser Evreleri

Kanser türlerinin çoğunun dört evresi olmasına karşılık bazı kanserlerin sıfırıncı evresinin de olduğu görülmektedir.

0. evre: “In situ” olarak ifade edilen sıfırıncı evrede, kanser henüz ilk ortaya çıktığı yerdedir ve hiçbir yayılım göstermemiştir. Sıfırıncı evrede tümör cerrahi yolla alınabilir ve hastalığın ilerlemesi durdurulabilir.

1.Evre: Birinci evrede tümör oldukça küçüktür ve çevresindeki dokulara çok fazla sıçramamıştır. Tümörler lenf sistemine ya da kan dolaşımına katılmadıkları için yapılan tedaviler olumlu sonuç verir.

2. ve 3. Evre: İkinci ve üçüncü evrelerde, tümör çevresindeki dokulara yayılmış ve büyümüş haldedir. Bu evrelerde kanser hücreleri lenf sistemine katılmış olabilir fakat henüz diğer organlara dağılmamış haldedir.

4.Evre: Dördüncü evrede tümör diğer organlara yayılmıştır. İleri evre olarak tanımlanan 4. evrede kanser metastaz yapmıştır.

Kanser Evreleri Nelerdir? Nasıl Belirlenir?

Kanser Evreleri Nasıl Belirlenir?

Kanserin evrelerini tespit edebilmek için doktorlar bazı testlere ihtiyaç duyar. Tümörün çapı, komşu lenflere ne kadar tutulduğu ve metastaz durumunu tespit etmek için TNM ve FİGO evreleme sistemleri kullanılır.

Kanser evreleri belirlenirken greydleme denilen bir teknik kullanılır. Bu teknikte kanserin iyiden kötüye doğru 0 ve 4 numaraları arasında sıralanması esas alınır. Buna göre 0 – 1 greydli tümörler 1. ya da 2. evredeki kanseri ifade eder. Birinci ve ikinci evredeki kanserlerin tedavilerindeki başarı oranı son derece yüksektir. 2 – 4 greydli tümörler ise ileri evre kanseri belirtir. Erken evre kanserlerinde ameliyatla tedavi ya da radyoterapi yeterli olabilirken, üçüncü ve dördüncü evreye ulaşmış kanserlerde kemoterapi ile iyileşme sağlanır. 2 – 4 greydli kanserlerin tedavisi daha zor olup, başarı oranları erken evre kanserlere göre daha düşüktür.

Lenf bezi tümörlerinde Ann Arbor Evreleme sistemi kullanılır. Dünya Sağlık Örgütü’nün onayladığı bu sistemde hastalığın erken, orta ya da ileri evrelerden hangisinde olduğu tespit edilerek uygun tedavi seçeneği belirlenir.

02 Mart 2018

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?