Kanser Nedir? Kanser Hücreleri Nasıl Çoğalır?

Hücrelerde oluşan DNA bozukluğu sebebi ile hücrelerin normalden fazla çoğalması ve şekil bozukluklarının yanı sıra kontrolsüz büyümesi durumuna kanser denir. Vücudumuzda stabil bir düzen ve uyum söz konusudur. Vücudumuzda düzenli çalışan bir immün sistemimiz vardır. İmmün sistemimiz her hangi bir kanser hücresini görse, hemen o hücreyi yakalar ve imha eder böylece düzen bozulmaz. İnsan vücudu da sağlıklı kalır. Kanser vakaları şayet immün sistemimiz zayıflamış ve vücudu iyi koruyamayacak kadar zaaflar vaki olmuş ise o vakit kanser hücreleri çoğalır, çoğalır ve tüm vücudu sarar bu durum oldukça tehlikelidir.

İnsan vücudunda hücreler belli bir sistem içerisinde oldukça düzenli ve ahenkli çalışır. Bu çalışma esnasında görevlerinden milim şaşmazlar. Ne zaman hangi suretle ve ne kadar bölünecekleri kodlanmıştır, iyi bilirler. Kanserli hücreler ile hemen her gün karşılaşabilirler, fakat immün sistemi onları yok eder.

Kanserli hücreler nasıl çoğalır?

Kanser hücreleri bir nevi sarhoş olmuş hücrelerdir. Nereye gideceklerini ve ne kadar çoğalacaklarını bilemezler.  Bir araya gelir ve kitle oluşumuna tümörlere neden olurlar. Ve vücudu tahrip edip yaşamının bitmesine neden olurlar. Çok çeşitli kanser türleri mevcuttur. Kimi kanser türleri asalaktır oldukça yavaş ilerler bu tümörleri tedavi etmek daha kolaydır ve bu tümörler yayılana kadar gerekli tedbirler ve önlemler alınarak bu kanserlerin yolları kesilir ve büyümeleri önlenir. Kimi kanser türleri ise oldukça hızlı yayılır. Yayılma süresi okadar hızlı ve sinsidir ki, hastanın kanser olduğu öğrenildiğinde artık her şey için çok geçtir. Tedavi olması hem zor hem de sıkıntılıdır.

Kanser tedavisi mümkün bir hastalık mıdır?

Günümüzde kanser ile tedavi yöntemlerinde, bir hayli mesafe kat edildi. Özellikle erken teşhis bu hastalık için çok mühimdir. Kanserle tedavi yöntemlerinde hayat kurtaran tedaviler, tam iyileşmelerin sayısı bir hayli fazladır. Sağlıklı bir kanser tedavisi için, özellikle sağlıklı beslenilmeli ve düzenli bir şekilde doktor muayenesi ve erken teşhis oldukça önemlidir.

05 Eylül 2012

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylama yapılmamış.)
Loading...

Kanserden Korkma

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?