Kanser Tedavisinde Akupunkturun Önemi Nedir?

Kanser tedavilerinde akupunktur tedavisi vücuttaki enerji kanallarının uyarılarak güçlenmesini sağlamak amacı ile kullanılmaktadır. Kanser tedavilerinde akupunkturun bir başka faydası ise anestezi ve kemoterapiye bağlı gelişen mide bulantılarını hafifletmesidir.

Akupunktur ilk olarak Çin’ de uygulanmaya başlanmıştır ve çok uzun yıllardır uygulanmaktadır. Batı’da kanser tedavilerine destek amaçlı bir tedavi olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Kanser Tedavisinde Akupunkturun Faydaları

  • Hastaların Acıya Maruz Kalmasını Engelliyor

Akupunktur tedavisinde iğne uygulaması anında, çoğu hasta acıya maruz kalmadığını belirtmektedir. Fakat bazı hastalarda acıya neden olabilen bir işlemdir. Bazı kişiler iğne uygulamalarında ani bir acı yaşayabilir.

Akupunktur işlemi bazı hastalar tarafından da oldukça rahatlatıcı bir tedavi olarak görülmektedir. Çoğu hasta tedavi anında uykuya bile dalabilmektedir. Akupunktur tedavisinde tek seans dakikası 20 dakika ile 1 saat arasında değişiklik göstermektedir. Her seansın ardından hastalarda enerji artışı ve rahatlama oluşabilmektedir.

Çin’de uygulanan akupunktur tedavileri kanser tedavilerine destek amaçlı uygulamalarda bazı hasta gruplarında faydalı olduğu tespit edilmiştir. İstatistiklere göre akupunktur, kanser tedavilerinde kemoterapi ve anestezinin yan etkilerinden olan mide bulantılarında olumlu etkilere neden olduğu belirtilmiştir.

  • Endorfini Yükseltiyor

Kanser hastalarında destekleyici tedavi olarak uygulanan akupunktur tedavisi, bağışıklık sistemini, yeterli olmayan ve zayıflamış enerji kanallarını kuvvetlendirmek amacı ile uygulanır. Bu sayede hastaların direnci artar, yorgunluk hissi azalır ve kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavilerin yan etki tesiri daha az olur. Her hekim hastası için farklı tedavi metotları üretir.  Akupunktur uzmanları ise;

Genellikle iştah, beslenme, boşaltım ve sindirim, psikolojik durum, korku ve endişe gibi konularda hastalarına sorular yöneltir. Daha sonra hasta muayene edilir. Hasta muayenesinde etkili bölgenin haricinde dil ve nabız kontrolü de yapılabilir.

Akapunktur tedavisi ayrıca kanser öncesi, kişileri kanser oluşumunda ciddi etkisi olan zararlı bağımlılıklar (sigara ve alkol) gibi alışkanlıkların terk edilmesinde oldukça etkin rol oynayabilir. Ayrıca uzmanlar, kanser oluşumun da  obezitenin tetikleyici  bir rol oynadığını bu açıdan obezitenin insan sağlığı için ne kadar tehlikeli olduğunu deklare etmişlerdir. Obezite ile mücadelede akapunktur tedavisinin olumlu sonuçlar vermesi de, kanserden koruyucu hekimlik adına, akapunktur tedavisinin insan sağlığına ve özellikle kanser hastalarına oldukça faydalı olduğu tartışılamaz bir gerçektir.

10 Eylül 2017

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylama yapılmamış.)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?