Kanser ve Yaş

Kanser her yaşta ortaya çıkabilse de, yaşlılarda çok daha yaygındır. İngiltere’deki kanser vakalarının yarısı 70 yaş ve üzeri kişilerde teşhis edilmektedir. Bu, genç insanların kansere yakalanmadığı anlamına gelmez, sadece daha az olası olduğunu gösterir. Gençlerde kanser genel olarak daha az görüldüğü gibi, çocuklar ve gençlerde yaşlılara göre farklı kanser türlerine yakalanma eğilimindedir.

Kanser riski yaşlandıkça artabilir, ancak bu konuda yapabileceğimiz hiçbir şey olmadığı anlamına gelmez. Ancak siz yaşlandığınız zaman, hayatınızda yapacağınız sağlıklı değişikliklerle kansere yakalanma olasılığınızı azaltabilirsiniz.

Kanser yaşlılarda daha yaygındır

İnsanlar yaşlandıkça, kanser geliştirme riskleri de artar. Bu durum, sürekli duyduğumuz gerçeklere biraz terstir. Basında çıkan haberlerde genellikle çocuklukta, 20’li, 30’lu ya da 40’lı yaşlarda kanser oluştuğu söylenir. Bu yanıltıcı olabilir ve bu yaşların kanserden etkilenmesi en muhtemel yaş grupları gibi görünmesini sağlayabilir. Aşağıdaki grafik, kanser oranlarının yaşla nasıl arttığını göstermektedir.

kanser ve yaş

Yaş ve kanser arasındaki bağlantı, belirli yaş gruplarındaki kişilerin, kanseri erken dönemde tespit edebilmeleri için yaptırdıkları taramalar sayesinde kanıtlanmıştır.

Yaşlandıkça kanser riski neden artmaktadır?

Zamanla vücudumuzdaki hücreler zarar görebilir. Yaşlandıkça, bu hasar artar ve kansere neden olabilir. Bu hasar sigara dumanı, alkol içilmesi ve ne kadar aktif olduğumuzdan kaynaklanıyor olabilir. Ancak hasar tesadüfen meydana gelebilir. Ayrıca bazı insanlarda, kansere yakalanma riskini artıran genetik faktörler bulunur.

Hücreler zarar gördüğünde, öncelikle tümörler oluşur, daha sonra bu tümörler büyür ve normalden daha fazla çoğalmaya başlayabilirler. Bu kanserin başlangıcıdır.

Yaş ve farklı kanser tipleri

Yaşlandıkça çoğu kanser türünün riski artsa da, gençlerde daha sık görülen ve yetişkinlerde daha az görülen bazı kanser türleri vardır. Her ne kadar gençleri yaşlı insanlardan daha fazla etkileyen birkaç kanser türü olsa da, kanser tiplerinin çoğu (en yaygın tipler dahil olmak üzere: meme, akciğer ve prostat kanseri) yaşlılarda daha yaygındır.

Belli bir yaştan sonra bedeninizdeki değişikliklerin farkında olmanız ve alışılmadık bir şey fark ettiğinizde doktora gitmeniz son derece önemlidir. Ayrıca hayatınız boyunca kansere yakalanma riskini artıran şeylerden uzak durmanız kanserden korunmanıza yardımcı olabilir. Bunlar, sigarayı bırakmak, sağlıklı bir kiloda kalmak ve alkol alımını azaltmak, kanser riskini azaltır.

05 Nisan 2018

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?