Kanserde Ameliyat Tedavisi

Çağımızın hastalığı kanserde günümüzde pek çok tedavi şekli geliştirilmiştir. Hastalığın ilerleme evresine göre belirlenen bu tedavi seçeneklerinden en etkili olanı cerrahi müdahaledir. Kanserde ameliyat tedavisi hastaların bir kısmı için oldukça endişe verici bir durum olsa da, hastalığın yayılmasını ve ilerlemesini durdurmak için cerrahi yöntem mutlaka uygulanmalıdır. Hastalar bu konu hakkında bilgi sahibi olarak, şüphelerinden ve endişelerinden kurtulabilirler.

Kanser Ameliyatı

Kanser hücrelerinin bulunduğu dokuların bir kısmının teşhis ve tedavi amaçlı alınması veya onarılması için gerçekleştirilen operasyon, kanser ameliyatıdır. Kanser ameliyatıradyoterapi, kemoterapi ya da hormon terapisi gibi başka tedavilerle birleştirilebilir. Kanser ameliyatının yapılmasının pek çok nedeni vardır. Bunları sıralarsak;

kanserde ameliyat tedavisi

Metastazı önlemek

Kanserin metastaz yapma olasılığı varsa, diğer dokulara ya da organlara zarar vermemesi için ilgili kısımların cerrahi yöntemle alınması gerekebilir. Aile öyküsünde polip olan birinin kolon kanserine yakalanma riski çok yüksek olduğundan, bu hastaların kolon ve rektumlarının ameliyatla alınmaları, olası metastaz tehlikesini önlemek için gereklidir.

Kanserin Teşhis Edilmesi ve Evrelerinin Belirlenmesi

Kanserin iyi huylu ya da kötü huylu olup olmadığının teşhis edilmesi için tümörün cerrahi yolla alınması gerekir. İlgili birimlere gönderilen dokular, laboratuvar ortamında incelenerek hastalığın hangi aşamada ve kaçıncı evrede olduğu saptanır. Tümörün ne kadar büyük olduğu belirlendikten ve yayılma oranı görüldükten sonra tedavi şekline karar verilir.

Primer Tedavi

Tümörün henüz çok küçük olduğu ve metastaz yapmadığı durumlarda primer tedavi ile hastalığın iyileştirilmesi sağlanır. Doktor, kanserin yayılmadığına emin olduktan sonra, primer tedavi ile ameliyat olunmasını isteyebilir.

Kanser ameliyatı sonrasında hastalar kemoterapi ve radyoterapi ile desteklenirler. Ek tedaviler gerekip gerekmeyeceğine, ameliyat sonrasında hastanın durumuna bağlı olarak karar verilir.

Kanser ameliyatı ile ilgili olarak en çok sorulan sorulardan biri de ameliyatın ne kadar süreceğidir. Her kanser türünde bu süre farklıdır. Bunun yanı sıra kanserin evresi, tümörün iyi huylu ya da kötü huylu olması, hastanın yaşı, daha önce geçirdiği hastalıklar ve kansere önceden yakalanıp yakalanmadığı gibi pek çok faktör, ameliyatın süresini belirler.

17 Şubat 2018

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?