Kanserde Erken Teşhisin Önemi Nedir?

Kanser tüm dünyada en tehlikeli hastalıklar listesinde en başta gelmektedir. Kanserin çok farklı çeşitleri bulunmaktadır. Ülkemizde kadınlarda en çok görülen kanser türü meme kanseri ve rahim ağzı kanseridir. Erkeklerde ise en çok rastlanan kanser türü prostat kanseridir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda yani toplamda ülkemizde en çok rastlanan kanser türü ise kalın barsak kanseridir. Kanser tedavilerinde en önemli konu erken tanıdır. Erken tanı çoğu zaman hastalığa zamanında müdahale şansı verir ve bu sayede hastalığı yenmek çok daha kolaylaşır.

Kadınlarda ve erkeklerde kansere yakalanma yaş ortalamaları nelerdir?

Kadınlarda en çok görülen meme kanseri riski 35 ile 40 yaşları arasında ortaya çıkmaya başlar. Bu yüzden 35 yaşından sonra her yıl kontrole gitmek hastalılara erken tanı konabilmesi bakımından önem taşır. Rahim ağzı kanseri riski ise 25 yaşından itibaren başlamaktadır. 25 yaşından itibaren her yıl smear testi yaptırmak gerekmektedir.

Erkeklerde ise prostat kanseri riski 40 yaşından itibaren artmaya başlamaktadır. Kanser hastalıkları aslında orta yaş hastalığıdır. Erken yaşlarda görülme durumları olsa da genellikle bu yaşlarda daha fazla karşılaşılmaktadır. Pek çok kanser türünde erken tanının önemi büyüktür, fakat sadece akciğer kanserinde erken tanının önemi yoktur. Akciğer kanseri tedavi bakımından en düşük orana sahip kanser türüdür. Bu yüzden sigaradan uzak durarak akciğer kanserine karşı önlem almak gerekmektedir. Ayrıca ailede kanser hastalığı daha önce görülmüş ise genetik yatkınlığın olmasından dolayı her yıl sağlık taramasından mutlaka geçmek gerekmektedir. Erken tanı hayat kurtarır, erken evrede kanserli hücrelerin yayılma oranı daha az olduğu için kontrol altına alma ve azaltma işlemleri daha hızlı ve başarılı şekilde sağlanabilir.

Ülkemizde ve dünyada kanser tedavileri son yıllarda önceki yıllara oranla çok daha fazla başarılı sonuçlar elde edilmeye başlanmıştır. Bunun sebeplerinden biri de insanların bilinçlenmesi ve erken teşhis ile tedaviye zamanında başlanmasıdır. Bu bakımdan her kadının ve erkeğin her yıl mutlaka tam taramadan geçmesi gerekmektedir. Kanserli hücrelerin zamanında kontrol altına alınması ve kanserin yok edilmesi erken tanı ile çok daha kolaydır. Ve iyileşme şansı daha yüksektir.

21 Şubat 2016

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylama yapılmamış.)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?