Kanserin Genel Olarak Tedavisi

Bir hastanın kansere yakalandığı tıbbi olarak her açıdan kesinleştikten sonra ve gereken araştırmalar yapıldıktan sonra doktorlar, hastaya tedavi adımları hakkında tavsiyelerde bulunup, ne yapması nasıl bir yol izlemesi hususunda bilgiler verirler ve hastayı, hastalığı hakkında bilinçlendirirler. Bu tedavi sırasında psikolojik durumlar dahi dikkate alınır. Hastanın morali hastalığının tedavisi açısından oldukça mühimdir.

Kanserde uygulanan 3 tane ana tedavi türü vardır. Bunlar ameliyat, radyoterapi ve ilaçlardır. Kanserler değiştikçe uygulanan tedavi türü de değişebilmektedir. Fakat genele baktığımızda en etkili olan tedavi yöntemi ameliyattır. Fakat yine de bazı kanserlerde ameliyat en iyi çözümken başka bir kanser türünde ameliyat başka dokulara zarar verebilir.

Eğer bir kanserde ameliyat yapmak hastayı iyileştirecekse çoğu zaman diğer yöntemlere bakılmadan ameliyat yapılır.

Tedavinin amacı öncelik olarak her zaman kanseri ortadan kaldırmaktır. Teknolojinin gelişmesiyle bu amaca iyice yaklaşılmaktadır. Bunda erken teşhisinde çok önemi vardır.

Son zamanlarda tedavilerdeki başarıların attığı gözlemlenmektedir ve bunun altında tedavilerin kombine edilmesi de yatmaktadır. Ameliyatla yapıldıktan sonra kalan küçük kanser kalıntılarını yok etmek için uygulanan ilaç tedavisi ve radyoterapi uygulanması yakın zamanlarda uygulanan kombinelerden biridir.

Ameliyatın yanında uygulanan bu yardımcı tedavilerin (radyoterapi –ilaç tedavisi)  bu şekilde uygulanılmasına adjuvan tedavi, yani yardımcı tedavi denir. Bu yardımcı tedaviler de değişik şekilde kullanılabilir. Ameliyattan önce tümörü küçültüp ameliyatı kolaylaştırmak için de bu yardımcı tedaviler de uygulanabilir.

06 Eylül 2012

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylama yapılmamış.)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?