Kanserli Hasta Nasıl Beslenmelidir?

Beslenme şekli değiştirilerek pek çok hastalık önlenebilir ve tedavi edilebilir. Doğru beslenmenin kanser hastaları üzerinde nasıl bir koruma kalkanı yaratabileceği uzun zamandır araştırılan konulardan biridir.

Yaşamın devam edebilmesi için hücrelerin yenilenmesi yani bölünüp çoğalabilmeleri gerekir. Ömürlerini tamamlayan hücreler vücuttan dışarı atılır ve bunların yerine yenileri üretilir. Tüm bu denge genlerin kontrolü ile sağlanır. Kanser, hücrelerin aşırı bir şekilde çoğalmasının kontrol edilememesi yani hücre yıkımından çok hücre üretiminin olmasıdır.

Beslenme, hava kirliliği, radyasyon, sigara ve katkı maddeleri gibi pek çok faktör, genleri mutasyona uğratarak hücrelerin aşırı bir şekilde üremesine neden olur.

Kalın Bağırsak, Meme ve Prostat Kanserleri Beslenme ile Doğrudan İlişkilidir

Besinlerde ya da diğer çevresel faktörlerde yer alan kanser ajanları DNA’lara bağlanırlar ve onların fonksiyonlarının bozulmasına neden olurlar. Bozulma ciddi bir düzeye geldiğinde normal hücreler de bundan etkilenir.  Hücrelerin DNA onarım kapasiteleri sınırlıdır. Bu yüzden genlerin korunması büyük önem taşımaktadır. Genleri koruyan en önemli faktör ise onları besleyen besin maddeleridir. Beslenme bozukluklarının en çok neden olduğu kanser türleri ise; kalınbağırsak, meme ve prostat kanseridir.

Kanserli hastalar genlerinin baş edemeyecekleri doğal olmayan besinlerle beslenmeye devam ederlerse, hücreleri gereksiz bir şekilde yıpranmaya devam eder ve normal işlevlerini yapamaz hale gelirler.

Kanser Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Süt ve yoğurt kanser hastaları için özel bir öneme sahiptir. Yoğurt besinlerdeki zararlı maddeleri tutar ve bedenin kaynaklarını yeniler. Aynı şekilde doğal ortamda beslenen tavuklardan elde edilen yumurta da hücrelerin yenilenmesi için önemlidir.

Kanser hastalarının mutlaka kuru fasulye ve mercimek gibi bakliyatları tüketmeleri gerektiğini söyleyen uzmanlar, kemikli koyun etinin de hücreler üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu ifade ediyorlar.

Dip balıkları olmamak şartıyla pek çok balık tüketebilen hastalar, karbonhidrat ve yağ bakımından zengin besinlerden uzak durmalılar. Şeker, kanserli hücreleri tuttuğu için kesinlikle önerilmiyor. İşlenmiş şeker yerine bal, meyve ya da pekmez gibi doğal besinlerden alınan şeker tercih edilmelidir. Abartmamak şartıyla zeytinyağı tüketilebilir.

Meyveleri tüketirken de dikkatli olunması gerekiyor. Taze meyve suları kontrollü bir şekilde tüketildiğinde hiçbir zararı olmayan besinlerdir.

Radyoterapi gören kanser hastaları, tedavi esnasında su içebilirler. Bu dönemde işlenmiş gıdalardan uzak durarak ev yapımı et ve tavuk suyu çorba içebilirler. Acılı ya da çok baharatlı yiyecekler yemek borularını ve ciğerlerini yakabileceğinden önerilmemektedir.

23 Ekim 2017

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylama yapılmamış.)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?