Kanserli Hastalara Beslenme Önerileri

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, bazı sebzelerin ve meyvelerin kanser önleme ve tamamlayıcı tedaviler için umut veren faydalarını göstermiştir. Ursolik asit, pterostilben ve curcumin gibi maddeler,  kanseri önlemeye yardımcı gıdalar içinde bulunurlar. Ursolik asit birçok bitkide bulunur ve çeşitli kanser hücrelerinin oluşmasını engelleyebilir. Ursolik asit daha çok elma, fesleğen, biberiye, kızılcık, lahana, brokoli, karnabahar ve brüksel lahanası gibi yiyeceklerde bulunur. Ayrıca anti-miyeloma özelliklerini gösteren izotiyosiyanatlar adı verilen besinleri içerir.

Yaban mersininde bulunan ve doğal bir bileşik olan Pterostilben, anti-tümör özelliğine sahiptir. Zerdeçalda bulunan Curcumin de anti-inflamatuar ve anti-kanser etkilerine sahiptir. Genel olarak, bitkisel gıdalar bakımından zengin ve şeker bakımından yoksun bir diyet, kanseri önleme ve kanser tedavisi sırasında oldukça faydalıdır.

Kanserli Hastalara Beslenme Önerileri

Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Multipl miyeloma olan kişiler, belirtileri azaltmak için bazı gıdalardan kaçınmalıdırlar. Bu hastalığa yakalanan kişilerde böbrek hasarı görülebilir. Kemikler zayıfladığında böbrekler kan dolaşımına yüksek miktarda kalsiyum ve protein salgılar. Böbrek fonksiyonu azaldığında, multipl miyelomalı kişilerin potasyum, fosfor ve sıvı alımlarını sınırlamaları gerekebilir. Avakado, muz, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, narenciyeler ve domates gibi gıdalar potasyum bakımından oldukça zengindirler. Tam tahıllı ekmek, kepekli tahıllar, yulaf ve fındık gibi gıdalar ise yüksek oranda fosfor içerirler.

Multipl miyelom olan kişilerin böbrek fonksiyonlarına bakılarak potasyum ve fosfor açısından zengin gıdalarla ne oranda beslenebileceğine karar verilebilir.

Kemoterapi Sırasında Kaçınılması Gereken Gıdalar

Kanser kişinin bağışıklık sistemine zarar verebilirken, kemoterapi gibi tedaviler enfeksiyon riskini artırabilir. Zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip insanlar için el yıkama ve hasta olan insanlardan uzak durma şarttır.

Bazı gıdalar, kemoterapi alan bir kişide daha fazla hastalığa ve enfeksiyona neden olabilir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip birisi gıdalardaki patojenlerle mücadele ederken, bağışıklığı azalmış bir kişi yediklerine dikkat ederek gıda kaynaklı bir hastalıktan korunabilir.

Çiğ veya az pişmiş et, deniz ürünleri, kümes hayvanları, şarküteri ürünleri, pastörize edilmemiş süt, çiğ lahana, pişmemiş yumurta veya bunları içeren gıdalar (örneğin kurabiye) yememelidir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için,

  • Çürük meyve ve sebzelerden kaçının,
  • Son kullanma tarihi geçmiş gıdaları yemeyin,
  • Bozulma tehlikesi olan yiyecekleri oda sıcaklığında bırakmayın,
  • Pişmemiş eti alırken ayrı bir poşete koyun ve buzdolabında birbirlerinden uzak tutun.

04 Nisan 2018

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?