Kilo Vermek Kanser Riskini Azaltır mı?

İngiltere’de akciğer kanseri vakalarının ilk nedeni sigara kullanımı iken ikinci neden obezitedir. Bu konuda en çok merak edilen şeylerden biri, aşırı kilolu olan insanların kilo verdiklerinde kansere yakalanma risklerinin azalıp azalmayacağıdır. Her 2 yetişkinden birinin fazla kilolu ya da obez olduğu İngiltere’de, kilo vermenin kanser riskini azaltacağı mantıklı gelse de, bunun kanıtı kolay değildir.

Kilo ve kanser ilişkisi

Yıllardır süren araştırmalar kilo almanın kanser riskini arttığını kanıtlamıştır. Bu kanıtların çoğu, vücut kitle indeksini (BMI) kullanan çalışmalardan gelmektedir. Ancak BMI, yalnızca bir kişinin ağırlığının anlık görüntüsünü verebilir. Diğer çalışmalar, bir kişinin ne kadar kilolu olduğunu incelemiştir. Çıkan sonuçlara göre kilolu kişilerin kansere daha yatkın oldukları görülmüştür. Buna dayanarak, kilo vermek ve kiloyu sabit tutmak, hem kanser riskini azaltır hem de daha sağlıklı olmanızı sağlar.

Kilo Vermek Kanser Riskini Azaltır Mı?

Ameliyatla kilo vermek

Çok fazla kilolu insanlar için en etkili yöntemlerden biri de bariatrik cerrahidir. Bu, midenin küçültülmesini veya bağırsağın büyük bölümlerini cerrahi yöntemle alma gibi bir dizi cerrahi tekniği kapsamaktadır. Bariatrik cerrahi geçiren kişilerin, daha az kanser riski taşıdıkları görülmüştür.

Amerika’da 3,5 yıl boyunca yapılan ve 2500’den fazla kanser vakası içeren bir çalışmada, ameliyat olan kişilerde bazı kanser türlerinin riskinde azalma olduğu tespit edildi. Bu kanser türleri arasında meme, kolon, pankreas ve rahim ağzı kanseri bulunuyor.

Ameliyatsız kilo vermek

Özellikle az yağlı diyetlerle kanser arasında bir bağlantı kuran araştırmacılar, 3 yıl boyunca inceledikleri kişilerde daha az kanser vakası geliştiğini gözlemlemişlerdir. Kadınlarda kilo vermeye bağlı olarak meme kanseri riskinin azaldığı, erkeklerde ise prostat kanseri görülme oranının düştüğü saptanmıştır. Obezitenin, vücudun hormon dengesini bozarak kansere yol açtığı yönündeki bilimsel bulgular, kilo alımını tersine çevirerek daha sağlıklı olunabileceğini göstermiştir.

Kadınlarda görülen rahim ağzı ve meme kanseri hormonlarla doğrudan bağlantılıdır ve kilo alımından daha çabuk etkilenirler. Bunun yanı sıra diğer kanser türlerinin hormon değişimlerinden etkilenmesi daha uzun sürer. Bu yüzden vücuttaki ağırlık artışı ile doğrudan bağlantılı değildirler. Örneğin, kilo kaybı vücuttaki östrojen seviyelerini hızlı bir şekilde azaltabilir. Östrojenin çok yüksek olması ise obezite nedeniyle rahim ve meme kanseri riskini artırır.

24 Mayıs 2018

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?