Kırmızı Et Tüketimi Kansere Yol Açar mı?

Günümüzün en büyük sağlık sorunlarının başında kanser yer almakta ve tıp bu konuda büyük bir çaba göstermektedir. Dünyadaki en yaygın sağlık sorunlarından biri olan kanseri tetikleyen birçok besin bulunmakta, sağlıklı olduğu düşünülen besinlerin bile kansere neden olduğu görülmektedir. Bu konudaki en büyük tartışmalardan biri ise kırmızı et üzerinedir. Bazı otoriteler kırmızı etin kansere yol açtığını söylerken, bazı otoriteler ise bu yargıya şiddetle karşı çıkmaktadır. Peki gerçekten kırmızı et tüketimi kansere yol açar mı?

kırmızı et tüketimi kansere yol açar mı

Kırmızı et, vücudun en çok ihtiyaç duyduğu besinlerden biridir ve tüketilmesi genel anlamda sağlıklıdır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise her besin gibi kırmızı et tüketiminin de aşırı olmamasıdır. Hangi besin olursa olsun, aşırı tüketimi söz konusu olduğunda vücut mutlaka bir yerden sonra sıkıntı yaşamaktadır. Kırmızı et konusunda da durum aynıdır ve yapılan araştırmalar neticesinde aşırı kırmızı et tüketiminin kansere yol açtığı tespit edilmiştir. Bu nedenle tam olarak dozunda kullanımı ve aşırıya kaçılmaması gerekmektedir. Kırmızı etin aşırı derecede tüketilmesinin kansere yol açtığı Sağlık Bakanlığı tarafından da onaylanmıştır. Bu kanılar sonucunda birçok kişi ilk olarak “kırmızı et yemeyi bırakalım mı?” sorusunu sorsa da, gereken dozlarda alınan kırmızı etin herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır.

Kırmızı Et Nasıl Kanser Yapar?

Herkesin severek yediği ve yerken herhangi bir zararının olmadığını düşündüğü kırmızı et, bazı durumlarda kanser yapabilmektedir. Peki kırmızı et nasıl kanser yapar ve kırmızı et sağlıklı bir besin değil midir?

Kırmızı et aslında çok sağlıklı bir besindir ve sağlık açısından da önemi büyüktür. Kırmızı et içerisinde yer alan bir şeker maddesi bulunmaktadır. Bu şeker maddesi vücutta üretilmemekte ve vücut bu maddeye yabancı bir madde olarak yaklaşmaktadır. Hal böyle olunca bu maddeye karşı vücut direnç göstermeye ve kendini savunmaya çalışmaktadır. Bağışıklık sistemi ise bu madde ile savaşabilmek adına bol miktarda antikor salgılarken, bu antikorda iltihaba, ardından tümöre ve sonrasında ise kansere yol açmaktadır. Bu nedenle gerekli miktarda kırmızı et tüketmek sağlıklıyken, aşırı derecede kırmızı et tüketimi gerçekten kansere yol açabilmektedir. Kırmızı etin sebep olduğu kanser hastalığının başında ise bağırsak kanseri yer almaktadır.

06 Şubat 2018

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylama yapılmamış.)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?