Kök Hücre Nakli Tedavisi Nedir? Kanser Tedavisinde Nasıl Kullanılabilir?

Kök hücre nakli, kemik iliği nakli olarak da bilinir. Kök hücre nakli, hasar görmüş kemik iliği kök hücrelerinin tekrar oluşturulmasını sağlayabilmek için hastadan ya da hastaya uyumlu başka bir kişiden (donörden) kök hücrelerin taşınması işlemidir. Nakil öncesinde hastanın hasar görmüş kök hücreleri kemoterapi ile tedavi edilmeye çalışılır. Ardından hastadan ya da uygun bir donörden sağlıklı kök hücreleri alınır. Bu hücreler boyundaki bir toplardamara yerleştirilen kateter yardımıyla nakil edilirler.

Nakil esnasında iyi durumda olan hastalar, nakilden sonraki ilk bir aylık süreçte farklı yan etkiler yaşayabilirler. Bu etkileri en aza indirmek için doktor ilaç takviyesi uygulayabilir. Kök hücre nakli ile yeni kan hücreleri üretilmeye başlanır ve bağışıklık sistemi yeniden yapılanır.

Kök Hücre Nakli Kanser Tedavisinde Nasıl Kullanılır?

Kök hücre nakli, kan kanseri (lösemi) olan hastalarda kanserin kontrol altına alınmasını sağlar. Nakil sonrasında hastalar kısa süre için normal hayatlarına dönebilirler.

Kök Hücre Nakli Tedavisi Nedir?

Lösemi tedavisinde ilk aşama kemoterapidir. İlaçlı tedavi ile kanser hücreleri azaltılır, normal hücrelerin sayısı artırılır. Bu aşama başarılı geçtiği halde kanser hücreleri çoğalmaya devam edebilir. Bu durumda hastaya kök hücre nakli yapılması gerekir. Hastanın kendi dokularından, akrabalarından ya da uygun vericilerden kök hücreler nakil edilerek sağlıklı hücrelerin çoğalması sağlanır. Kök hücre nakli, kanser tedavisi sonrası hastalığın tekrarlama riski olmayan kişilere yapılmaz. Yan etkileri çok fazla olduğu için yalnızca tekrarlayan kanser vakalarında uygulanır.

Lösemi Belirtileri

Kan kanseri, kemik iliği ve lenfatik sistemi etkiler. Önlem alınmadığı takdirde ilerleyerek hastanın yaşamını zora sokan oldukça kötü huylu bir hastalıktır. Eğer olgunlaşmış akyuvarlar kontrolsüz bir şekilde çoğalıyorsa, lösemi yavaş ilerler. Fakat olgunlaşmamış akyuvarlar hızlı bir şekilde çoğalıyorsa hastalığın ilerlemesi de o kadar hızlı olur. Hızlı ilerleyen lösemiler ani bir şekilde başlarlar ve bir ya da iki ay içinde belirtilerini verirler.

Hem hızlı seyreden hem de yavaş seyreden lösemilerde kansızlık nedeniyle cilt soluklaşır, yorgunluk ve nefes darlığı şikayetleri görülür. Hastalarda bağışıklık sistemi zayıfladığı için ne kadar antibiyotik kullansalar da iyileşmeleri oldukça uzun sürer. Bunlara ek olarak diş etlerinde, burunlarında ve cilt altlarında ani kanamalar, morarmalar ve döküntüler oluşabilir.

 

 

 

16 Mart 2018

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?