Kolon Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kolon kanseri, kalın bağırsaklarımızın içinde ki, herhangi bir yerinde oluşan bozulmaların, iltihaplanmaların ilerlemesiyle olur. Ve başka organlara da sıçrayıp yayılabilir. Erken tanısı biraz zordur. Erkeklerde, kadınlardan daha fazla görülmektedir. Ciddi bir hastalıktır. Az lifli, çok yağlı ve hareketsiz beslenme sonucu doğar.

Kolon Kanserini Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Hareketsizlikten ve yağlı yiyeceklerden zengin beslenme dediğimiz abur cubur ve fastfood alışkanlıklarından kaçınılmalıdır. Doğal yiyeceklerden beslenilmeli, daha çok hareket edilmeli, düzenli olarak spor yapılmalıdır.

Kolon Kanseri Kimlerde Görülür?

Daha çok yaşlılarda ve erkeklerde görülür. Coğrafi olarak batıda daha çok rastlanmaktadır. Ailesinde kolon kanseri olan bireyler var ise, kişinin de kolon kanseri hastalığına yakalanmasında diğer insanlara oranla daha yüksek ihtimal vardır. Kanser riskini önlemek için bu tip kalıtsal karşılaşmada cerrahi müdahalenin yardımıyla operasyon düzenlenerek kalın bağırsağı alıp hastalığı önlemeye çalışırlar.

Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Tümör büyümeye devam ettikçe bağırsakta daralma olur. Daralma sonucu kabızlık, zor dışkı yapma gibi şikâyetler olduğu gibi belirtilerde şiddetlenmeye başlar. Belirtiler; dışkıda zorlanma olur, ishal, kabızlık, makattan kan gelmesi, kansızlık, dışkıya bulaşmış kan, katran gibi siyahlaşmış dışkı, midede gaz, şişkinlik, ağrı, yanma gibi genel şikayetler, sıkışmış gaz sancıları, dışkılama sonucunda hâlâ dışkının bitmediği hissi, nedeni bilinmeyen kilo kaybı, ciddi halsizlik. Kolon kanserinin başlıca belirtileridir.

Kolon Kanseri Teşhisi Nasıl Konur?

Erken tanı koymak oldukça zor olduğundan, erken tanı koymanın tek yolu hiçbir rahatsızlık yokken kolonoskopi yapılmasıdır. Kolonoskopi, kalın bağırsağın kolonoskop isimli bükülebilir, ışıklı bir cihazla incelenmesidir, bağırsağın içinde ki anormallikleri ve patolojileri görmemizi sağlar.

Kolon kanseri belirtileri olan hastalara da kolonoskopi yapılır. İncelerken rastladığımız iltihapların biyopsisi alınır. Biyopsi, şüpheli olan bölgenin dokusunun alınıp incelenmesidir.

Kolon Kanseri Tedavisi Nasıldır?

Hastalığın tedavisi ve ameliyatın tipi tümörün yayıldığı alana, büyüklüğüne, evrelerine ve hastanın sağlık durumuna göre belirlenir. Tedavinin daha iyi olabilmesi için “clinical trials” ( klinik araştırmalar) yapılır. Çoğunlukla kanser hücrelerini öldürme etkisi olan kemoterapi ve radyoterapi tedavisi uygulanır.

Ameliyatta bazı hastaların bağırsağının bir kısmı alınır. Kalan bağırsak birbirine geri bağlanır. Bu işleme “anastamoz” denir. Ama eğer anastamoz yapılamıyorsa yani bağırsaklar birbirine bağlanmıyorsa cerrah bağırsakların uçlarını karın duvarına delik açıp oraya bağlar hasta oraya bir torba takarak gaitayı yani sindirim sisteminin emilmemiş katı kısımlarını orada toplar. Bu işleme “ kolostomi “ denir. Kolostomi geçici veya kalıcı olabilir.

Geçici Kolostomi ve Kalıcı Kolostomi Nedir?

Geçici kolostomi, ameliyat sonrası bağırsaklar iyileşmeye ve bağlanabilecek hâle gelmeye başlar. Bağırsakların bağlanılabilecek hâle gelmesine kadar torba kullanılır. Cerrahdan onay gelince ikinci bir ameliyat operasyonu daha gerçekleştirilir ve bağırsaklar bağlanır.

Kalıcı kolostomi; kanserli bölgesi, kalın bağırsağın daha altında bulunan az sayıda ki hasta için ( yaklaşık hastaların %15’i için ) gereklidir. Hasta ilk kullanım zamanlarında kolostomiye uyum sağlamakta zorluk çekse de zamanla normal yaşantı haline döner.

25 Eylül 2012

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylama yapılmamış.)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?