Lazer Epilasyon Kanser Yapar mı?

Lazer ışık dalgaları ile kıl köklerinin yakılması işlemi olan lazer epilasyon hakkında merak edilen pek çok şey var. Bunların başında da lazer epilasyonun kanser yapıp yapmayacağı geliyor. Ülkemizde 20 yıla yakındır lazer sistemleri kullanılıyor. Bu süre içinde yapılan araştırmalarda, lazer ile kanser arasında bir bağlantı olup olmadığı konusunda bir görüş birliğine varılmış gibi görünüyor. Bacaklar, koltuk altı ve bikini bölgesine uygulanan lazerin kansere neden olmadığı, yumurtalıkların lazer ışınlarından etkilenmediği ve çocuk sahibi olma konusunda lazer ışınlarının olumsuz hiçbir etki yapmadığı bilimsel olarak kanıtlandı.

lazer epilasyon kanser yapar mi

Lazer Epilasyon Kanser Tedavisine Engel Mi?

Ağdayla bir ömür boyu uğraşmak istemeyen kadınların lazer epilasyon konusunda tereddüt yaşıyor. Bunun en temel nedenlerinden biri de ilerde olası kanser riskine karşı, kemoterapinin etki etmemesidir. Lazer ışını verilen hücrelerin kemoterapiden etkilenmeyeceği düşüncesi, kulaktan kulağa yayılan yanlış bir bilgiden ibarettir. Yıllardır yapılan araştırmalarda lazer ışınlarının tümörlere neden olmayacağı ispatlanmıştır. Kişilerin doktorun tavsiyelerin uymaları halinde hiçbir risk bulunmadığı da verilen bilgiler arasında. Tedavi sonrası güneş ışınlarına direk maruz kalmak, hücrelerin yapısını bozabileceğinden, özellikle korunmadan güneşe çıkılmaması gerekiyor. Şapka, uygun kıyafet, güneş gözlüğü ve güneş kremi gibi koruyucular, ultraviyole ışınlarının cilde zarar vermesini engellediği için bu ufak önlemler unutulmamalıdır.

Radyasyon olmayan, tek bir dalga boyunda saflaştırılmış ışıktan ibaret olan lazer ışık dalgaları, kıl köklerine paralel ve aynı fazda etki edecek şekilde çalışır. Her mesafeye eşik incelikte ulaşan lazer ışınları, hiçbir dokuya zarar vermeden hedef kıl köklerine etki eder. Lazer epilasyon yaptırmayı düşünen kişiler, bu konuda uzman bir dermatoloğa gitmelidirler. Cihazın doğru bir şekilde kullanılması, tedavi sonrasında kızarıklık ve yanık oluşmasını engelleyecektir.

Lazer epilasyonun her ne kadar kansere neden olmadığı kanıtlansa da kanser tedavisi gören hastaların lazer ışınlarından uzak durmaları öneriliyor. Kanserli hastaların bağışıklık sistemleri çok hassas olduğu için dışarıdan gelebilecek etkilere karşı normal insanlara göre daha savunmasızdırlar. Bu nedenle tedavileri sonuçlanana kadar ve vücutları normale dönene kadar beklemeleri ve bu tür sistemlerden uzak durmaları tavsiye ediliyor.

18 Şubat 2018

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?