Meyve ve Sebzeler Kanser Riskini Azaltıyor

Meyve ve sebzeler akciğer fonksiyonunu iyileştirir. Her gün sadece bir porsiyon meyve yemek hastalık riskinizi % 24 oranında azaltabilir. Dr. Michael Heschel Greger, How Not to Die in 2016 isimli kitabında, bitki temelli bir diyetin sizi ve ailenizi akciğer hastalığına karşı koruyabileceğini söylüyor.

Her Gün En Az Bir Porsiyon Meyve Tüketmek Kanser Riskini Azaltır

Dr. Greger’e göre, 50 yıl öncesine dayanan veriler, düzenli meyve ve sebze alımının akciğer fonksiyonlarını iyileştirdiğini gösteriyor. Aslında, her gün fazladan bir porsiyon meyve tüketmek, kronik obstrüktif akciğer hastalığına (COPD) yüzde 24 daha az yakalanmayı sağlar.

Meyve ve Sebzeler Kanser Riskini Azaltıyor

Dr. Greger, 2012 yılında yapılan bir araştırmanın, her gün en az bir porsiyon meyve ve sebze tüketen yaşlı gönüllülerin, günde bir porsiyondan az tüketenlere kıyasla, kansere yüzde 82 oranında daha az yakalandıklarını gösterdiğini söylüyor. Ayrıca, Hindistan’da 100.000’den fazla yetişkin üzerinde yapılan bir araştırma, her gün et yiyen kişilerin çok az et tüketen ya da hiç tüketmeyenlere oranla astım hastalığına yakalanma eğiliminde olduklarını göstermiştir.

Dr. Greger’in sigara içenlere de birkaç önerisi var: “Yapabileceğiniz en önemli adım sigara içmeyi bırakmaktır. Hemen şimdi. Sigarayı bıraktığınız anda yararları hemen gerçekleşir çünkü insan vücudu, sigara içmeyi sürdürmediğimiz sürece kendini iyileştirme konusunda mucizevi bir yeteneğe sahiptir.”

Sigara içmeyi bıraktıktan sadece 20 dakika sonra kalp atış hızınız ve kan basıncınız düşer. Greger, haftalar içinde kan dolaşımınızın ve akciğer fonksiyonunuzun iyileştiğini ve aylar içinde akciğeri temizlemeye yardımcı olan, mukusları temizleyen ve enfeksiyon riskini azaltan hücrelerin iyileşmeye başladığını söylüyor. Greger, basit diyet değişikliklerinin, tütün dumanındaki kanserojenlerin yol açtığı hasarı hafifletmeye de yardımcı olabileceğini söyledi.

Brokoli: Mucizeler Yaratan Sebze

Meyve ve Sebzeler Kanser Riskini Azaltıyor

Yakın zamanda yapılan bir araştırmada, uzun süredir sigara içen bir grup inceleme altına alındı. Düzenli olarak brokoli yiyenlerin (günde sadece bir yarım porsiyon da olabilir), 10 gün boyunca kan dolaşımında yüzde 41 daha az DNA mutasyonu yaşadıkları saptanmıştır. Brokoli’nin DNA hasarı ve metastatik kanserin yayılmasını engellediği bilinen bir gerçektir. Brokoli ayrıca, karaciğeri iyileştiren, meme kanseri kök hücrelerini yok eden ve prostat kanseri ilerlemesi riskini azaltan enzimlerin üretimini ikiye katlayabilir. Sulforatan isimli bu enzim aynı zamanda beyninizi ve gözlerinizi sağlıklı tutar, burun alerjisi iltihabını azaltır ve tip 2 diyabet semptomlarını hafifletir.

Dondurulmuş brokolinin tüketilmemesi gerektiğini, brokoli çözünürken sulforatan enzimi oluşmadığını söyleyen uzmanlar, bu enzmin hardal tozu içinde de bulunduğunu söylüyor. Marketlerden alınan donmuş brokoliyi pişirirken üzerine hardal tozu katılabilir böylelikle sulforatan enziminin aktifleşebilir.

 

28 Mayıs 2018

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?