Mide Ekşimesi İçin Verilen İlaçlar Mide Kanserine Mi Neden Oluyor?

Daily Mail’de yayınlanan bir makaleye göre, mide ekşimesi için verilen reçeteli ilaçlar mide kanseri riskini iki kat artırıyor. Londra Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından iki hafta boyunca yapılan gözlemsel bir çalışma, mide ekşimesini tedavi etmek için PPI (proton pompa inhibitörü) kullanan bireylerde, sonraki yedi yıl içinde kansere yakalanma riskinin iki katına çıktığını gösterdi.


Ayrıca, reçeteli olarak satılan PPI’ları üç yıl boyunca her gün alan kişilerde kanser riski sekiz kat daha fazladır.

Araştırmanın bir parçası olarak, araştırmacılar ortalama 7.5 yıl boyunca 63.000’den fazla hastayı gözlemledi. PPI’ları alan her 10,000 kişi için, bunların yaklaşık sekizinin mide kanserine yakalandığını gözlemlediler.

Mide ekşimesi ilaçları, İngiltere’de 28 yıldır reçeteli olarak satılıyor. Kanser Araştırma verilerine göre, özofagus (yemek borusu) kanseri vakaları 1990’ların başından bu yana yüzde altı artmıştır. Kanser risklerinin yanı sıra, bu ilaçları kullanan kişilerde inme riski, sperm sayısında azalma, böbrek yetmezliği ve kalça kırığı riskinde de artış gözlemlenmiştir.

İngiltere’de, her yıl doktorlar tarafından kronik mide ekşimesi tedavisi için yaklaşık 55 milyon PPI reçete edilmektedir. Ancak, diğer tüm reçeteli ilaçlarda olduğu gibi, bu ilaçları iki ila dört hafta boyunca önerilen maksimum süre yerine, aylarca veya yıllarca kullanmaya devam eden hastalara, yan etkileri olduğu anlatılır. PPI’lar, proton pompaları olarak bilinen hücreler tarafından mide asidinin salınmasını bloke ederek çalışır.

Mide Ekşimesi İçin Verilen İlaçlar Mide Kanserine Mi Neden Oluyor?

Mide Yanmasının Nedenleri

Reflü olarak da bilinen mide ekşimesi, mide içeriğinin bir kısmının yemek borusuna geri zorlandığı ve yanık hissi oluşturan yaygın bir durumdur. Mide yanması gastroözofageal reflü hastalığının (GÖRH) bir semptomudur, bu da iki hafta kadar sürebilen bir asit reflüsüdür.

Amerikan Koleji Gastroenteroloji Koleji’nin verilerine göre, 60 milyondan fazla Amerikalı, en az ayda bir kez mide ekşimesi geçiriyor. Dahası, bazı çalışmalar 15 milyondan fazla Amerikalının her gün mide ekşimesinden muzdarip olduğunu göstermiştir. Mide ekşimesi çoğu insanda sık görülür. Bu durum, kahve, alkol, çikolata, yağlı veya baharatlı yiyecekleri yemenin yanı sıra aşırı kilolu veya olmakla, sigara kullanmakla, stresli ve endişeli olmanın bir sonucu olabilir.

Mide Ekşimesi İçin Doğal Çözümler

Mide ekşimesi için;

  • Sakız çiğnemek,
  • Bolca su içmek,
  • Yemek yedikten sonra dik durmak,
  • Yatarken yan dönmek,
  • Derin nefes alıştırmaları yapmak,
  • Mide ekşimesine neden olabilecek gıdalardan kaçınmak,
  • Protein açısından zengin olan yemekler yemek,
  • Kilo vermek ve daha küçük porsiyonlar yemek,
  • Sigarayı bırakmak
  • Rezene çayı veya papatya çayı içmek iyi gelebilir.

17 Ekim 2018

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?