Multipl Miyelomunuz Varsa Ne Yemeniz Gerekir?

Multipl miyelom, kemik iliğinde oluşan bir kan kanseri türüdür. Plazma hücresi adı verilen bir kan hücresi kanserli hale geldiğinde oluşur ve genellikle kemiğin içinde bir tümör oluşturur. Birden fazla tümör oluşursa, multipl miyelom olarak adlandırılır.

Kanserli plazma hücreleri anemiye ve enfeksiyonlara neden olabilir. Normal plazma hücreleri enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur, ancak miyelom hücreleri sağlıklı plazma hücrelerini işlerinden alıkoyarlar. Miyelom hücreleri, kemiğin parçalanmasını hızlandırır ve yeni kemik oluşumunu önler, kopmalar ve kırıklara sebep olur.

Multipl miyeloma için geleneksel tedavi, kemoterapi, bifosfonatlar, radyasyon, cerrahi ve kök hücre nakli seçeneklerinden biridir. Düzenli tedavi ile birlikte kullanılabilen tamamlayıcı tedaviler, özel diyetler, vitaminler, akupunktur veya masaj olabilir.

Multipl Miyelomunuz Varsa Ne Yemeniz Gerekir?

Multipl Miyelomu Olanlar İçin Diyet İpuçları

Multipl miyelom tedavisinde kanıtlanmış özel bir diyet yoktur. Bununla birlikte, kanser tekrarını azaltmak, böbrek hasarı ve anemi gibi ortak semptomları tedavi etmek için kullanılabilecek spesifik beslenme stratejileri vardır.

Multipl miyelom, anemi oluşturabilir. Anemi vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin sayıca çok az olması durumudur. Azalan alyuvar miktarı, yorgunluk ve halsizliğe neden olabilir. Anemi; demir, folat ve vitamin B-12 eksikliklerinden kaynaklanabilir. Anemiye iyi gelen besinler, multipl miyelomu olanlar için de olumlu sonuçlar verir.

Demir

İki çeşit demir vardır: heme ve non-heme. Hayvansal gıdalar, heme demir ve bitkisel gıdalar heme olmayan demiri sağlar. Heme demir vücut tarafından daha kolay absorbe edilir. Bir kişinin demir seviyesinin düşük olduğu tespit edilirse, demir takviyesi alması ve demir bakımından zengin gıdalarla beslenmesi önerilir.

Demir oranı yüksek gıdalar; istiridye, ciğer, kırmızı et ve sardalyadır. Doğrudan demir içermeyen fakat demirin emilmesini kolaylaştıran gıdalar ise; fasulye, nohut, mercimek, fındık, ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzelerdir.

Folat

Folat, kemik iliğindeki kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olan bir B vitaminidir. Kuşkonmaz, ciğer, börülce, mercimek, brokoli, fasulye ve ıspanak folat bakımından zengin gıdalardır.

B12 vitamini

B-12 vitamini, kırmızı kan hücreleri oluşturmak için folat ile birlikte çalışır. B-12’deki bir eksiklik, multipl miyelomalı insanlarda kemik iliğinin kırmızı kan hücrelerinin yapılması ve sürdürülme yeteneğini daha da düşürebilir. Ciğer, istiridye, balık, kümes hayvanları, yumurta, tahıllar, soya sütü veya badem sütü gibi besinlerde bolca B12 vitamini bulunur.

 

04 Nisan 2018

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?