Normal Bir Hücre Nasıl Kansere Dönüşür?

Çağımızın en korkulan hastalıkların biri kanserdir. İnsanları çaresiz bırakan ve tedavisi konusunda erken adımın çok önemli olduğu bilinen bu hastalığın tanınması gerekmektedir. Kanser kelimesi Latince “yengeç “anlamına gelir ve tuttuğunu bırakmayan bir anlamı vardır. Esasında kanser, sağlıklı bir hücrenin davranışlarını düzenleyen mekanizmasının bozulması olarak da tanımlanabilir. Hücre işleyiş düzeninde meydana gelen bozulma sonrasında, hücreler kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya başlar. Kanser üzerinde son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucunda, kanserin %90-95 aralığında çevresel etkenlerden ortaya çıktığı belirlenmiştir. Yüzde 5-10 aralığında ise kanserin genetik sebeplerden dolayı oluştuğu tespit edilmiştir. Kanser ilk olarak hücrenin yapı taşına müdahale ederek hücrenin işlevlerinde bozukluklara neden olmaktadır.

Normal sağlıklı bir hücrede bölünme işlemi gerçekleştikten sonra ortaya çıkan hasarlı hücreler apoptozis olarak isimlendirilen ölüm yolağı mekanizmasıyla ortadan kaldırılır. Böylece hücre hasarlı bölümlerini yok ederek kendini korumuş olur. Şayet bölünme sırasında oluşan hasarlı hücreler ortadan kaldırılmaz ise hücre bozulmaya başlar. Hasarlı hücrelerin ortadan kaldırılmamasına genetik kazaların birikimleri de eklenmiş olursa hücre kanser hücresine dönüşmeye başlar. Bunun sonucunda yavaş yavaş hücrenin işleyişinde bozulmalar başlar. Bu ise sorunlu hücrelerin bulunduğu bölgede kanserin yayılmasına neden olur. Böylece insanlığın son zamanlarda en çok karşılaştığı kanser rahatsızlığı ortaya çıkar. Bundan dolayı kanser tedavilerinin tamamına yakını kanserli hücreler üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Normal Bir Hücrenin Kanserli Hücreye Dönüşmesi İçin Pek Çok Etken Vardır

Bu etkenleri sıralayacak olursak;

Gibi pek çok farklı nedenlerle karşılaşmak mümkün olmaktadır. Günümüz dünyasında maalesef sıralanan bu nedenleri çoğaltmak mümkün olmaktadır. Spor yapmamak, hareketsiz yaşamı tercih etmek ya da stres gibi etkenlerin varlığı kanser oluşumunu tetiklemektedir. Böylece dünya üzerinde pek çok insan kanser olma riskiyle karşı karşıya kalmaktadır. Günümüz itibariyle kanser en ölümcül rahatsızlıklar arasında yer almaktadır.

Akciğer organı bölgesinde meydana gelen hücre bozulmaları sonrasında akciğer kanseri ortaya çıkmaktadır. Bu kanser türünün ortaya çıkmasında sigara kullanımının oldukça önemli etkisi bulunmaktadır. Mide kanseri gibi kanser türleri ise daha çok cıva, krom ve kurşun gibi ağır metallerle mesleği gereği sürekli olan karşılaşan bireylerde sık rastlanmaktadır. Aflatoksin ve hepatit B virüsü gibi unsurlar karaciğer kanserini tetiklemektedir. Mor ötesi ışınlarına maruz kalmak ise cilt kanserine neden olabilmektedir. Beslenme alışkanlığındaki bozukluklar; kolon kanseri gibi kanser türlerinin oluşmasını etkilemektedir. Görüldüğü üzere kanser türlerinin sayısı her geçen gün artmaktadır.

08 Ekim 2017

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylama yapılmamış.)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?