Obezite Nedir? Obezitenin Kanser Yapma Riski Var Mıdır?

Vücuttaki yağ oranının sağlığı tehdit edecek düzeye gelmesi, obezite olarak tanımlanır. Boy ve kilo değerleri üzerinden hesaplanan obezite değerlendirmelerinde öncelikle Vücut Kitle Endeksi (VKİ) hesaplanır. Vücut kitle endeksi hesaplanırken, ağırlığın kilogram cinsinden değeri, boy uzunluğun metre cinsinden değerinin karesine bölünür. Çıkan sonuç vücut kitle endeksidir.

Vücut kitle endeksi 30’dan fazla olan kişiler obez, 40’tan fazla olan kişiler ise morbidobez olarak tanımlanır.

Yağ dokusu tarafından salgılanan bazı kimyasal maddeler ve hormonlar, iştahı açabilir, doyma eşiğini yükseltebilir ve obeziteyi ilerletebilir. Çok fazla kilo almak hareketlerin kısıtlanmasına yol açarken, kanser gibi pek çok ciddi hastalıklara yakalanma riskini de artırır.

Obezite Neden Olur?

Sağlıksız beslenmek, hazır gıdaları tüketmek, hareketsiz bir yaşam, yemek saatlerinin düzensiz olması ve bilinçsiz beslenme, obeziteye neden olan başlıca nedenlerdir. Çok fazla aç kaldıktan sonra sınırsızca yemek yemek, karbonhidrat bakımından zengin gıdalarla beslenmek, çok fazla şeker ve şekerli içecek almak en sık yaşanan beslenme hatalarıdır. Ailede obez insanların olması çocukların da bu hastalığa yakalanma riskini artırır.

Obezite Kansere Neden Olur Mu?

Araştırmalar gösteriyor ki obezite ile kanser arasında doğrudan bir ilişki bulunmakta. Obez erkeklerin yüzde 52’sinde, obez kadınların ise yüzde 62’sinde kanser riski bulunur. Aynı şekilde kanser nedeniyle gerçekleşen ölümlerin yüzde 15 -30’unda obeziteye rastlanmıştır. Daha çok rahim kanseri, meme kanseri, bağırsak kanseri ve yemek borusu kanseri görülen hastaların yüzde 25’inin obezite problemi yaşadığı görülmüştür.

Erkeklerde yaşanan obezitede yemek borusu kanseri 1,5 kat, tiroid kanseri 1,3 kat ve bağırsak kanseri 1,2 kat artabilir. Kadınlarda görülen obezitede ise safra kesesi ve rahim kanseri 1,6 kat artarken yemek borusu kanserinin 1,5 kat arttığı tespit edilmiştir.

Menopoza giren aşırı kilolu kadınlar, zayıf kadınlara göre 2 kat daha fazla meme kanseri riski ile karşı karşıyadırlar. Vücut kitle endeksi 24’ten çok olan kadınlarda meme kanseri vakaları oldukça fazladır.

Çok şişman kadınlar, kilo sorunu olmayan kadınlara nazaran 2-4 kat daha fazla rahim kanseri olur. İnsülin ve östrojen seviyelerinin normalden fazla olması kanser riskini artıran nedenlerdendir.

Kadınlardaki yağlanma daha çok kalçalarda olurken, erkeklerdeki yağlanma karın bölgesindedir. Karın bölgesinin normalden fazla yağ dokusuna sahip olması özellikle erkeklerde bağırsak kanseri riskini 1,5 kat artırır.

Zayıflayarak Kanserden Kurtulmak Mümkün Müdür?

Aşırı kilolardan kurtulmak kişilerin daha sağlıklı olmalarını sağlar. Kilo verirken yapılan spor hareketleri, kişilerin bağışıklık sistemini kuvvetlendireceğinden, kişilerin kanser ile savaşması daha kolay olur. Özellikle meme kanseri riski spor yapan kişilerde yüzde 20 daha azdır.

21 Eylül 2017

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylama yapılmamış.)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?