Plastik Kullanımının Artması Kanser Riskine Neden Oluyor

Plastiklerin dünya çapındaki kirliliğin önde gelen nedenleri arasında olduğu iyi bilinmektedir. Su, toprak veya hava yoluyla olsun, plastikler insanları her yönden her türlü şekilde olumsuz yönde etkileyebilir. Bilim adamlarından oluşan bir ekip, konuyu derinlemesine inceleyerek kapsamlı bir rapor hazırladı ve plastiğin tüm faydalarına rağmen oluşturduğu tehditler hakkında çeşitli önlem önerileri sundular.

Plastik Kullanımının Artması Kanser Riskine Neden Oluyor

Plastik çevreyi kirletirken kanser riskini de beraberinde getiriyor

Plastikler, her türlü cihaz ve ıvır zıvırı üretmek için kullanılabilen çok yönlü bir malzemedir. Akıllı telefonlardan ve bilgisayarlardan çeşitli saklama kaplarına kadar plastik, her düzey üretici ve inşaatçı için güvenilir bir seçimdir. Ancak sentetik materyal, kullanımda olduğu yıllar boyunca hem çevre hem de insan sağlığı üzerinde gözle görülür bir etkiye sahip olmuştur.

British Antarctic Survey’in araştırmacısı ve baş yazarı David Barnes’a göre, “Gezegenimizin yüzeyindeki en yaygın  sorunlardan biri plastiklerin biriktirilmesi ve parçalanması sonucu oluşur.” Plastik üretiminin önümüzdeki yıllarda 300 milyon tona kadar artabileceği söyleniyor.Plastikler, uzun yıllar boyunca hizmet verebilecek dayanıklı ürünlerdir. Bu hafif ve ucuz malzemeler insanların günlük olarak sürekli kullandıkları plastik torbalar, mutfak eşyaları ve plastik kaplar şeklindedir.

Plastiğin insan sağlığına zararları

Araştırmacılara göre, plastiğin çok yönlü kullanılabilirliğe sahip olmasını sağlayan kimyasal yapı blokları, sadece çevreye değil, aynı zamanda insanlara da zarar veriyor. Plastiğin zararlarını sıralayacak olursak;

  • Plastikten gelen kimyasallar insan vücudu tarafından emilir ve hormonları değiştirerek beklenmedik etkilere neden olurlar.
  • Depolama alanlarında kullanılan plastikler yeraltı sularına yayılan kimyasalların oluşmasına neden olabilir.
  • Plastik atıkların su kütlesinde yüzmesi, binlerce yıl boyunca sürebilir ve yaşam alanlarını bozabilir.
  • Kimyasal maddelerle bağlanmış plastik molozlar, deniz canlıları tarafından yutularak onların ölmelerine yol açabilir.

Plastiklerin kullanımını tamamen durdurmanın uzun vadede hem çevreye hem de insan sağlığına faydaları vardır. Bu konuda gerek ünlüler, gerekse sanatçılar gibi toplumu yönlendiren kişiler insanların günlük hayatlarında daha az plastik kullanmaları için öneride bulunmaktadırlar. Dünyayı herkes için daha iyi bir yer haline getirmek için plastiklerin nasıl akıllıca kullanılacağını tam olarak öğrenmek çok önemlidir.

01 Nisan 2018

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?