Polip Nedir? Polip Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Rahim ağzı veya rahim içi olarak tabir edilen bölgede meydana gelen iyi huylu tümör benzeri oluşumlara polip adı verilmektedir. Polip oluşumları sadece vajinal bölgede görülmemekte, genel anlamda ses telleri ve bağırsaklar da, poliplerin görüldüğü bölgeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sağlık sorunuyla ilgili “polip nedir?” sorusunun yanı sıra, poliplerin belirtileri ve tedavilerine dair sorularında çokça sorulduğu görülmektedir. Vücudun  fazla östrojen hormonu salgılaması poliplerin oluşumuna etki ettiği tahmin edilirken, tam olarak net bir sebebi bilinmemektedir. Ayrıca sigara kullanımı, doğum kontrol hapı kullanımı ve birden fazla doğum yapmış olmanın, polip oluşumuna herhangi bir zemin hazırlamadığı yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır.


polip nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri

Polip Belirtileri Nelerdir?

Polip belirtileri genel anlamda gözle görülecek ya da hissedilecek kadar büyük değildir. İlk aşamadaki poliplerin fark edilmesi son derece zordur. Poliplerin fark edilmesi, yapılan patolojik araştırmalar ve rahim ameliyatları ile birlikte mümkün olabilmektedir. Bir hastanın durduk yere herhangi bir şikayet nedeniyle poliple karşılaşması söz konusu değildir. Genel anlamda tesadüfi olarak fark edildiğini söylemek doğru olacaktır. Bunun aynı sıra adet kanamalarının fazla olması, menopoz sonrası görülen kanamalar, rahim ağzı kısmından dışarıya sarkmakta olan poliplerin, cinsen ilişki sonrasında kanaması ve ağrıması, poliplerin fark edilmesine neden olabilmektedir. Rahim bölgesinde poliplerin meydana gelip gelmediğini merak eden hastalar veya bu durumdan şüphelenen kişiler, erkenden bir hekime görünürlerse, erken tedavi çok daha olumlu sonuçlar verecektir.

Polip Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Polip tedavi yöntemleri son derece sınırlı ve az sayıdadır. Günümüzde tıp alanında yaşanan gelişmeler, ne yazık ki bu konuda çok fazla seçenek ortaya koymamış, poliplerin tedavisi konusunda ise hastaların karşısına sadece “histeroskopi” yöntemi çıkmaktadır. Bu yöntemde ise rahim içerisinden örnekler alınmaktadır ve sonrasında ise inceleme yapılmaktadır. Yapılan incelemenin ardından ise poliplerin olduğu kısım rahimden tamamıyla arındırılmakta, bu sayede polip ve benzeri oluşumlardan söz konusu bölge arındırılmaktadır. Bir nevi ilk aşamadaki kanserin tedavi edilmesine benzer bir tedavi yöntemi söz konusu olmaktadır.

09 Şubat 2018

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylama yapılmamış.)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?