Prostat Kanseri Nedir?

Prostat kanseri, erkeklerde en çok görülen kanserdir. Bu kanser türü İngiltere’de tanı konulan kanser olgularının %25’ini oluşturur. Erkeklerde yaş arttıkça bu kansere yakalanma riski de artar. 65 yaş ve üstü erkeklerde daha çok görüldüğü tespit edilmiştir. Prostat kanseri diğer bütün kanser türlerine göre daha yavaş ilerlediği için tedavi de genel tablo, sıklıkla olumludur. Tanı ne kadar erken konursa, tedavi o kadar kolaylaşır. Prostat kanserinde uygulanan tedavi yöntemleri prostatın çıkarılması, hormon tedavisi ve ışın tedavisidir(radyoterapi).

Prostat Kanseri Ne Gibi Belirtiler Gösterir?

Prostat kanserinde, kanser üretraya baskı yapacak şekilde büyümeden belirti görmek çok zordur. Bu büyüme yüzünden sık idrara çıkma, düzensiz idrar akışı gibi belirtiler meydana gelebilir. Çoğu erkekte ihtiyarlıkla beraber prostat büyümesi ortaya çıktığından, bu belirtiler her zaman kanser belirtileri anlamına gelmez. Bu kanser ciddi bir şekilde ilerlediği zaman iştah kaybı, zayıflama ve kemiklerde bitmek bilmeyen ağrı gibi belirtiler gösterebilir.

Prostat Kanseri Neden Ortaya Çıkar?

Çoğu kanserin ortak özelliklerinden biri de sebeplerinin bilinmemesidir. Prostat kanserinin de sebebi tam olarak bilinmemektedir. Fakat yine de birkaç risk oluşturan faktör tespit edilmiştir. Aile geçmişinde (örneğin babasında, dedesinde, amcasında) prostat kanseri varsa bu hastalığa yakalanma riski artar. Yapılan araştırmalarda yakın kadın akrabalarınızda meme kanseri varsa prostat kanserine yakalanma riskinin attığı tespit edilmiştir. Yine yapılan gözlemler sonucu prostat kanserinin Karayipliler de ve Afrikalılarda daha yaygın görüldüğü ortaya çıkmıştır.

Prostat Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Prostat kanserinde PSA (prostat – spesifik antijen) adı verilen maddenin üretimi artar. Bu sebeple, prostat kanserini teşhis etmek için PSA testi yapılması yeterlidir. Prostat kanserinde tanının onaylanması için bir sonraki aşama dijital rektal muayenedir. Tanının onaylanmasında biyopsiden de yararlanılabilir.

Prostat Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Bu kanserin tedavisinde 3 yöntemin baş gösterdiğini, bunların:

  • Prostat bezinin çıkarılması
  • Hormon tedavisi
  • Radyoterapi olduğunu yukarıda belirtmiştik.

Bu tedavilerin yanında çeşitli yan etkiler meydana gelebilmektedir. Bu çeşitli yan etkilerden bazıları şunlardır:

  • Cinsel isteğin kaybedilmesi
  • Ereksiyon olamama
  • Ereksiyonu sürdürememe
  • İdrar tutamama

Bu riskler yüzünden pek çok erkek hasta, mecbur kalınmadıkça tedavi uygulanmasını istemez. Erken tanı tedavide çok önemlidir. Eğer hastalık erken teşhis edilirse, tedavi uygulandığında hastalık yakındaki kemiklere yayılmamış ise, prostat kanseri tedavi edilebilir. Ancak belirttiğimiz tedavi yöntemleri dışında kemoterapi ve ağrı kesiciler de kullanılabilir, kemoterapi ve ağrı kesicilerin amaçları ömrü uzatmak ve belirtileri kontrol etmektir.

Prostat Kanserinden Nasıl Korunuruz?

Şu anda prostat kanseri için rutin bir test programı yoktur. Ve rutin bir PSA taraması yapılması söz konusu olduğunda hayatını kaybedenlerin sayısı üzerinde bir farklılık olduğuna dair kanıtlar da yoktur.

18 Eylül 2012

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylama yapılmamış.)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?