Radyoterapi Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? Yan Etkileri ve Olumlu Yönleri Nelerdir?

Radyoterapi (Işın Tedavisi), kanser hastalıkları tedavisi için kullanılan en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Fakat birçok uygulamada olduğu gibi radyoterapi tedavisi de farklı yan etkilere neden olarak hastanın yaşamını ve tedavisini istenmeyen yönde etkileyebilmektedir.

Radyoterapi, radyasyon tedavisi anlamını taşımaktadır. Uzun yıllar önce radyoaktif ışınların bulunması ile beraber radyasyon, tıp alanında teşhis ve hastalığın tedavisi için yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. radyoterapi yöntemi, kanserli dokuların gelişmesini, çoğalmasını ve diğer dokulara zarar vermesini önlemek amacı ile uygulanan bir yöntemdir. Birçok vakada radyoterapi oluşan tümörü tam anlamı ile yok edebilen bir tedavidir. Bu uygulama tek olarak uygulanacağı gibi operasyon öncesi ve kemoterapi tedavisi ile de bir arada kullanılabilmektedir. Radyasyonun sakıncaları hakkındaki yaygın düşüncelere rağmen radyoterapi ile kanser hastalarının tedavi sürecinde önemli başarılara imza atılmıştır ve halen de devam etmektedir.

Radyoterapi tedavisinde en yaygın düşünce radyasyonun sağlıklı dokularda hasar oluşturması yönündedir. Fakat gelişen teknolojik olanaklar ile sağlam dokuları zarar vermeden korumak mümkündür.

Radyoterapi Nasıl Uygulanır?

Kanserli bölgeyi tedavi etmek için kullanılan yüksek enerjili ışın uygulaması kanser tedavileri adına uygulanan en başarılı tedavi yöntemlerinden olarak kabul edilmektedir. Aslında sadece kanserli tümörlere değil kanser içermeyen ehli tümörlerin tedavisinde de uygulanabiliyor. Radyoterapi tedavisinde hedef, kanser oluşmayan dokuları büyük oranda koruyarak, tümör oluşmuş hücrelere radyasyonun dozunun çoğaltılmasını sağlamaktır. Radyoterapi ‘’ üç boyutlu radyoterapi’’ ve ‘’klasik radyoterapi’’ olmak üzere iki şekilde uygulanmaktadır.

Radyoterapi En Çok Hangi Kanser Türlerinde Kullanılıyor?

  • Pankreas Kanseri,
  • Beyin Tümörleri,
  • Göğüs Kanseri
  • Akciğer Kanseri

gibi neredeyse bütün kanser türlerinde başarılı olan bir tedavidir.

Radyoterapinin Yan Etkileri Nelerdir?

Radyoterapiden dolayı oluşabilecek yan etkiler kanserin hangi bölgede geliştiğine göre değişim gösterebiliyor. Ayrıca iştahsızlık, ishal, mide bulantısı ve kusma gibi yan etkiler en sık karşılaşılan etkiler arasındadır. Beraberinde;

  • Ciltte tahriş
  • Güneş yanığı tarzında kızartılar
  • Ciltte kuruluk, pullanma ve kararma
  • Sulu cilt reaksiyonu
  • Saç dökülmeleri

bu tür yan etkiler radyoterapi tedavisi başladıktan 15 – 20 gün sonra ortaya çıkabiliyor. Bazı vakalarda tedavi sonlandıktan sonra da devamlılığını sürdürebiliyor. Fakat zaman içinde kaybolan yan etkilerdir. Tedaviyi üstlenen doktor oluşabilecek yan etkileri en az seviyelere indirebilmek için gerekli tedbirleri önceden almaktadır. Radyoterapi anında ortaya çıkabilecek yan etkiler genellikle tedaviden sonra ortadan kalkıyor ya da daha azalıyordur. Radyoterapi kişiyi ağrıya maruz bırakmayan bir tedavi yöntemidir. Baş ya da omuz bölgesine uygulanmadığı takdirde saç dökülmelerine de neden olmuyor.

Radyoterapi Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kanserin türüne göre farklılık göstermekle birlikte, ortalama birkaç hafta devam eden bir tedavi yöntemidir. Ayrıca hastaya haftanın en fazla 5 günü uygulanmaktadır.

Radyoterapi Tedavisi Her Hasta Grubunda Uygulanabilir mi?

Radyoterapi tedavisinde en önemli sorunlardan birisi de hastanın aşırı kilolu olmasıdır. Ancak radyoterapi zayıf olan hastalara uygulandığı gibi fazla kilo problemi olan hastalara da uygulanabilmektedir. Aşırı kilo sahibi olan vakalarda, prostat, rahim ve akciğer kanserinde sağlam dokular kontrol altına alınarak tedavi başarı ile uygulanabiliyor.

09 Eylül 2013

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylama yapılmamış.)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?