Radyoterapi ve Kemoterapi Gibi Kanser Tedavileri Kalp Yetmezliğine Neden Olabilir

Bazen tedavi, hastalıktan daha kötü olabilir. Amerikan Kalp Derneği özellikle göğüs kanseri tedavisinde kullanılan radyoterapi ve kemoterapinin birçok kadında kalp yetmezliğine neden olabileceğini açıkladı.

Yapılan araştırmalarda meme kanseri tedavilerinin, kalbe önemli ölçüde zarar verdiği ortaya çıktı. Kalp yetmezliği, kapak problemleri ve anormal kalp ritimleri gibi problemlerin, kanser tedavisinin en sık görülen kalp ile ilişkili yan etkileri olduğu söyleniyor. Bu sorunlar tedavinin sona ermesinden çok uzun bir süre sonra ortaya çıkmayabilir.

Kalp sağlığı için en büyük risklere sahip olduğu belirlenen tedaviler arasında kemoterapi, hedefe yönelik tedavi ve radyasyon bulunur. Özellikle artmış kardiyovasküler hastalık riskine sahip olan meme kanseri mağdurları, kalbe zarar veren radyasyon ve kemoterapiye maruz kalanlar ve tedavi sonucu kilo alıp hareketsiz bir yaşam tarzına alışan kişiler risk altındadır. Kalp hastalığı için önceden kontrol edilmemiş yüksek kolesterol veya yüksek tansiyon gibi risk faktörlerine sahip olanlar da daha yüksek risk taşırlar.

Radyoterapi ve Kemoterapi Gibi Kanser Tedavileri Kalp Yetmezliğine Neden Olabilir

Meme Kanseri Tedavileri Kalp Sorunlarını Artıyor Mu?

Dünya üzerinde 48 milyondan fazla kadın kardiyovasküler hastalık ile uğraşıyor ve şu anda dört milyondan fazla meme kanseri vakası bulunuyor. Kadınlarda görülen kardiyovasküler hastalıklar nedeniyle gerçekleşen ölümler, doktorların tedavi seçeneklerini gözden geçirmelerine neden oldu.

Örneğin immünoterapi ilacı olan Herceptin, kalp yetmezliği riskini artırırken, radyasyon terapisi arterleri bloke edebilir veya daraltabilir. Kemoterapi ilacı olan doxorubicin ile yapılan tedavi, bir kadının kalp yetmezliği riskini yüzde beş artırabilirken, verilen 14 doz inanılmaz bir şekilde kalp yetmezliği riskini yüzde 48 oranında arttırabilir. Bu ilaçların dozunun düşürülmesinin kalbe olan etkisini azaltabileceği öne sürülüyor. Diğer kanser ilaçlarının arter kaslarını sıktığı ve anormal kalp ritimlerine neden olduğu bilinmektedir.

Meme kanserine yakalanan 65 yaşın üstündeki kadınlarda oluşan kardiyovasküler problemler ölme olasılıklarını artırır. Bu yüzden tedavi yolu seçerken çok dikkatli olunması gerekir. Ölüm riskini artıran faktörler arasında hastanın sigara kullanması, aile öyküsü, zayıf beslenmesi ve yaş gibi birçok risk faktörü bulunuyor. Tüm bunların yanı sıra hormon replasman tedavisinin de, kalp hastalığı ve meme kanseri için büyük bir risk faktörü olduğu söyleniyor.

09 Ekim 2018

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?