Rahim Ağzı Kanseri Hastalarına Neler Tavsiye Edilir?

Rahim ağzı kanseri kadınlar arasında en çok rastlanan 2. kanser türüdür. Çok sık rastlanmaktadır, fakat tedavide başarı oranı da bir o kadar yüksektir. Hastalığa Human Papillomavirüs (HPV) adı verilen virüs sebep olmaktadır. Aslında bu virüs oldukça yaygındır. Ellerde ve ayaklarda çok sık bulunur ve siğillerin çıkmasına neden olur. Fakat genital bölgede bulunması durumunda rahim ağzı kanserine neden olmaktadır. Geri kalmış ülkelerde en çok ölüme sebep olan kanser türü olan rahim ağzı kanseri erken teşhis ile tedavi edilebilmektedir. Kadınların 25 yaşından itibaren her yıl smear testi yaptırmaları bu bakımdan önemlidir. Rahim ağzı kanseri teşhisi konan kadınların tedavi süreçleri boyunca bazı konulara dikkat etmeleri gerekmektedir. Bunlardan en önemli konu beslenmedir.

Beslenme her kanser türünde olduğu gibi rahim ağzı kanserinde büyük önem taşımaktadır. Özellikle yapay tatlandırıcı, beyaz un ve yağlardan uzak durmak gerekmektedir. Bunun yerine esmer şeker ve tam buğday unundan imal edilmiş besinler tüketilmesi daha yaralıdır. Bol bol su tüketmeye özen göstermek faydalı olacaktır. Su hücrelere oksijen yüklenmesini sağladığı için tedavi sürecine katkısı bulunmaktadır. Bunun yanında düzenli uyku da önemlidir. En önemli konu ise rahim ağzı kanserine yakalanmış kişilerin hijyen konusuna daha fazla önem göstermeleri gerekmektedir. Aşırı sıcak su ile banyo yapmamak ve iç çamaşırlarının temizliğine özen göstermek gerekmektedir.

Rahim ağzı kanseri hastalığına yakalanmış ve tedavisi devam etmekte olan bayanlar mümkün olduğu kadar gece 00.00 ile 02.00 arasında uykuda olmaya özen göstermeleri yararlı olacaktır. Melatonin hormonu bu saatlerde salgılanır ve sadece uyku halinde gerçekleşir. Melatonin kansere karşı en kuvvetli hormonlardan bir tanesidir. Bunun yanı sıra televizyon bilgisayar ve cep telefonu gibi kanseri tetikleyici ve radyasyon yayan cihazlara mümkün olduğu kadar az maruz kalmak da bu hastalıkta dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır.

14 Ocak 2016

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylama yapılmamış.)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?