Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

“Uterin kanser veya uterus kanserleri” adı verilen rahim kanseri, kadınlarda görülen kanser türleri arasında dördüncü sırada yer alır. Rahim kanserinde rahmin içini döşeyen rahim içi zarını kanserli hücreler sarar. Rahim kanseri, kadın üreme sisteminde en sık görülen kanserlerin başında gelir. Genellikle menopoz sonrasında ortay çıkan rahim kanseri, sıklıkla 50 yaşın üzerinde görülür. Rahim kanseri, endometrium dokusunda geliştikten sonra ilk olarak, rahim ağzı (serviks), yumurtalıklara ve tüplere yayılır. Kanser ilerledikçe, metastaz ile diğer tüm organlara yayılabilir.

Rahim Kanserinin Risk Faktörleri Nelerdir?

Rahim kanserini meydana getiren birden fazla risk faktörü vardır. Bunların başında fazla cinsel temasa girmek, cinsel temasın küçük yaşlarda başlaması, şişmanlık, viral ve bakterial enfeksiyonlar, çok sayıda doğum yapmak, sigara, hastanın bağışıklığının baskılanması gelmektedir.

Rahim Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Özellikle de menopoz sonrasındaki kanamalar, rahim kanserinin en belirgin belirtisidir. Bunun yanı sıra, düzensiz kanamalar, rahim içerisinde cerahat birikimi sonrasında ortaya çıkan ağrı ve vajinadan pembe sulu bir akıntının gelmesi de rahim kanserinin belirtileri arasındadır.

Rahim Kanserinin Teşhisi Nasıl Konur?

Rahim kanserinin teşhis edilmesi jinekolojik bir muayene sırasında, rahim içerisinden alınan bir parçanın PAP smear testi ile konulabilir. Tanıda destek için de endometriyal biyopsi gerçekleştirilebilir. Bu iki yöntem de tanının konmasında güçlü yöntemlerdir. Rahim kanseri, yavaş ilerleyen ve dağılması geç olan bir kanser türüdür. Rahim kanserine neden olan tümör, ölümcül ve hızla yayılan özellikte değil ise 4üncü evreye kadar en az 5 yıl kurtulma ihtimali çok yüksek orandadır.

Rahim Kanserinin Evreleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Rahim kanserinde 4 ana evre bulunur. Kanserin sadece rahimde yer aldığı ve tedavinin en kolay olduğu evre birinci evredir. İkinci evrede, kanser rahim ile birlikte rahim ağzında da görülür. Üçüncü evrede ise kanser rahmin yakın çevresinde, özellikle de yumurtalıklar ve etraftaki dokularda görülür. Rahim kanserinin en ileri evresi olan dördüncü evrede ise kanser diğer organlara da sıçramıştır.

Rahim kanserinde östrojen hormonunun fazlaca etkisinin olduğu kesinlik kazanmıştır. Rahim kanserinin tedavisinde birçok uzman histerektomiden yanadır. Rahmin alınması, kanserin ortadan kaldırılmasındaki en büyük yarar sağlayıcıdır. Bununla birlikte kanserin yayılma eğilimi bulunan fallop tüpleri ve yumurtalıkların alınması da gereklidir. Özellikle de abdominal histerektomi ile rahimden alınan bazı parçaların incelenmesi ile hastanın durumu daha net ortaya konur. Rahim kanserinde, kanser rahim dışına yayılmamışsa, histerektomi tam sonuç sağlar. Ancak, özellikle de kanser ileri evrelerde ise ve rahim dışında diğer organlara sıçramış ise, cerrahiden sonra ek tedavilerin uygulanması gereklidir. Bunların başında da ışın tedavisi gelmektedir. Bu tedavi yayılmış olan kanser türlerinin hepsinde yapılır. Amaç, vücutta kalmış olabilecek kanser hücrelerinin öldürülmesi ve kanserin tekrarlanma riskinin ortadan kaldırılmasıdır. Kemoterapi de rahim kanserinde bazı özel durumlarda başvurulan tedavilerden biridir. Histerektomi yapılan rahim kanseri hastası kadınlara, östrojen replasman tedavisi ise önerilmez.

17 Nisan 2013

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylama yapılmamış.)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?